fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Wyrok w sprawie cięć w administracji już w maju

Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
W ekspresowym tempie, bo już 10 maja, rozpatrzony zostanie wniosek prezydenta w sprawie konstytucyjności zwolnień w administracji
Zdaniem prezydenta TK powinien zbadać ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w administracji, szczególnie pod kątem pozbawienia ochrony przed zwolnieniem urzędników mianowanych, co może naruszać zasadę państwa prawnego,  a szczególnie zasady bezpieczeństwa prawnego i  ochrony praw nabytych. Ponadto ustawa dopuszcza także możliwość arbitralnego zmieniania przez przełożonych warunków zatrudnienia urzędników służby cywilnej i obniżenia im wynagrodzenia.
Wątpliwości  wzbudziło także upoważnienie premiera do określenia listy podmiotów zwolnionych z obowiązku  zwolnień. Taka lista miała się znaleźć w rozporządzeniu. Nowa ustawa nie przewiduje jednak wymiernych kryteriów  wyłączenia z obowiązkowych zwolnień, pozostawiając tę decyzję uznaniu premiera.
Cięcia  miały objąć instytucje i urzędy publiczne, m.in ministerstwa, urzędy wojewódzkie, agencje rolne i agencje mienia wojskowego, NFZ, ZUS i urzędy skarbowe. Pracę miał stracić co dziesiąty z grupy około 300 tys. urzędników.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA