fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

SN: podsłuchy tylko wobec tych, na których zgodził się sąd

www.sxc.hu
CBA posłuży się przed sądem dowodem z podsłuchu tylko wtedy, gdy wcześniej uzyska na jego zdobycie zgodę sądu - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego
Siedmiu sędziów SN (sygnatura akt  I KZP 32/10) zbadało zagadnienie prawne dotyczące ustawy o CBA i dowodów z tzw. kontroli operacyjnej (np. podsłuchów), jakie ta służba specjalna może gromadzić.
Problem trafił na wokandę SN za sprawą trójki mężczyzn oskarżonych o płatną protekcję. Wyrok więzienia usłyszał tylko jeden z nich, gdyż sąd zgodził się na założenie podsłuchu tylko jemu. Dwóch pozostałych sąd uniewinnił - nie uznał dowodów z podsłuchu zastosowanego wobec nich, gdyż nigdy się na niego nie zgodził, nie dostał wniosku o jego zastosowanie. Zaskarżył to prokurator. Sprawa skończyła się kasacją do SN.
Według SN pełnowartościowymi dowodami z podsłuchów w sprawie przestępstw korupcyjnych mogą być tylko takie, które zostały uzyskane po udzieleniu CBA przez sąd zgody na pozyskanie dowodu. Wniosek CBA o kontrolę musi określać osobę, której kontrola dotyczy (albo przynajmniej numer telefonu przypisany konkretnej osobie), musi też być wskazane wyraźnie przestępstwo, o naruszenie którego podejrzewana jest dana osoba - i to takie, które wolno ścigać CBA.
Sąd stanął na stanowisku, że prokuratura powinna aktywnie kontrolować dowody z podsłuchów zbierane przez służby specjalne i nie poprzestawać na ustaleniach tych służb, lecz - kierując do sądu wnioski o stosowanie podsłuchu, sama też kontrolować ich prawidłowość.
- Kontrola operacyjna to wkroczenie w konstytucyjnie chronioną sferę wolności obywatelskich i prawa do prywatności, więc każde wątpliwości w tej materii powinno się badać restryktywnie. Gdyby wolno było kontrolować wszystko i wszystkich, stałoby się to kontrolą totalną - podkreślił w ustnym uzasadnieniu uchwały sędzia SN prof. Tomasz Grzegorczyk.
Zgoda na zastosowanie podsłuchu może być wydana dla CBA uprzednio, lub następczo (czyli już po rozpoczęciu kontroli).
- Jak mówi ustawa o CBA, ta druga wersja zgody jest możliwa tylko w wypadku niecierpiącym zwłoki. Ale zaistnienie tego wypadku należy właściwie uzasadnić - zastrzegł sędzia Grzegorczyk dodając, że jeśli nie byłby to przypadek niecierpiący zwłoki, sąd może uznać taki dowód za nielegalny.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA