fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

105 mln funtów straty właściciela Manchesteru United w 2010r

Wayne Rooney
AFP
Red Football Joint Venture, należąca do rodziny Glazerów firma, będąca właścicielem 18-krotnego mistrza Anglii, zanotowała w ubiegłym roku stratę w wysokości ok. 105 mln funtów. Całkowity dług klubu wynosi obecnie ponad 590 mln funtów
Strata wynika po części z jednorazowych kosztów związanych z emisją obligacji o wartości 526 mln funtów, mających zastąpić długoterminowe kredyty zaciągnięte w bankach przez Red Football Joint Venture.
Na ujemny wynik poprzedniego roku fiskalnego (zakończonego 30 czerwca 2010 r.) wpłynął również brak przychodu ze sprzedaży kluczowych zawodników w ubiegłym sezonie rozgrywek angielskiej Premier League. Rok wcześniej zyski właściciela „Czerwonych diabłów" wyniosły 21 mln funtów, głównie dzięki wartemu 80 mln funtów transferowi Cristiano Ronaldo do Realu Madryt.
David Gill, prezes ManUtd, twierdził mimo to w październiku, że klub dysponuje gotówką i nie odczuwa presji, aby sprzedawać swoje największe gwiazdy.
Bracia Glazer przejęli 18-krotnego mistrza Anglii w 2005 r. Nie uczynili jednak tego za gotówkę, a dzięki zaciągniętemu w tym celu kredytowi, co spotkało się z wrogim przyjęciem ze strony kibiców ManUtd. W lutym pojawiły się pogłoski, że przejęciem klubu z Old Trafford zainteresowana jest katarska rodzina królewska. Złożona przez nich Amerykanom oferta opiewać miała na kwotę ok. 1,5 mld funtów, została jednak odrzucona przez Glazerów.
Najwyższą stratę w historii Premier League, w wysokości 132 mln funtów, odnotowała w 2005 r. Chelsea Londyn.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA