fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze prawne

Kodeks drogowy z komentarzem

www.sxc.hu
Kodeks drogowy, jak żadna inna ustawa, zmienia się każdego roku. Rok 2010 był jednak pod tym względem wyjątkowy. Nowelizacji było wprawdzie kilka, ale trzy z nich bardzo istotne dla wszystkich – kierowców, pieszych, rowerzystów, instruktorów i egzaminatorów.
Dla jednych największe znaczenie mieć będą przepisy wprowadzające porządek na osiedlowych drogach i sklepowych parkingach. Wprawdzie brakuje jeszcze znaku wyznaczającego strefy ruchu, na których straż miejska może karać kierowców łamiących przepisy drogowe, to jednak wielu mieszkańców i tak wzięło sobie do serca medialne doniesienia i nie pozostawia już aut byle gdzie.
Druga z kluczowych to ustawa fotoradarowa, która stanowi część kodeksu. Jej wejście w życie oznacza dla kierowcy szybki mandat za przekroczenie prędkości i przejazd na czerwonym świetle. Z polskich dróg znikną puste skrzynki i atrapy fotoradarów, a same urządzenia pojawią się tam, gdzie jest naprawdę niebezpiecznie. Wszystko po to, aby ukrócić brawurę na polskich drogach.
Nie od dziś bowiem wiadomo, że największym grzechem naszych krajowych kierowców jest nadmierna prędkość.
I ostatnia z bardzo ważnych – ustawa o kierujących pojazdami. Jej przepisy uszczuplą dotychczasowy kodeks drogowy, bowiem jego spora część – dotycząca zdobywania uprawnień, kategorii praw jazdy, ośrodków szkolenia i wydawania praw jazdy – znajdzie się właśnie w tej osobnej ustawie.
Z uwagi na ogrom zmian, jakie wprowadza, jej przepisy zaczną obowiązywać dopiero za dwa lata – czyli od 2013 roku. Wszystko po to, by do rewolucji w szkoleniu mogli się przygotować zarówno kandydaci na kierowców, jak i instruktorzy, którzy mają za zadanie nauczyć ich bezpiecznie jeździć.
Pod szczególną lupą znajdą się za dwa lata najmłodsi kierowcy. I nieważny jest tutaj wiek, tylko doświadczenie nabyte za kierownicą. Pierwsze dwa lata mają być swoistym okresem próby. Jeśli kierowca się sprawdzi – będzie jeździć na normalnych zasadach. Jeśli podpadnie i popełni kilka wykroczeń, czas próby zostanie wydłużony.
Kiedy i to nie pomoże, kierowca straci prawo jazdy, a o nowe będzie się musiał starać od rozpoczęcia kursu.
SPIS TREŚCI:
Akty prawne
Zobacz też
Artykuły
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA