fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

ZUS ZSWA: trzeba zawiadomić ZUS

SAM/Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Do końca marca płatnicy składek muszą przekazać do ZUS dokument potwierdzający, w jakich okresach, przy jakiej pracy i w jakim wymiarze zatrudniali pracowników w szczególnych warunkach
Pracodawcy są zobowiązani wypełnić i złożyć formularz ZUS ZSWA. Na podstawie tego zgłoszenia ZUS będzie w przyszłości wiedział, komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
W tym roku pierwszy raz pracodawcy składają taki formularz. Płatnik składek ma przekazać informacje dotyczące pracowników, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, także w 2009 r., nawet wówczas, gdy w 2010 r. praca nie była już przez tych pracowników wykonywana. Kolejnych zgłoszeń płatnicy będą dokonywali do 31 marca każdego roku.
Ustawa o emeryturach pomostowych przewiduje jednak sytuacje, w których płatnik składek musi przekazać ZUS zgłoszenie w innym terminie. Przede wszystkim musi to zrobić, gdy pracownik wystąpi z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej. Pracodawca musi wówczas przekazać formularz ZSWA w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku.
Czytaj więcej:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA