fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

FN: Louis Lortie zagra koncerty Piotra Czajkowskiego

Pianista Louis Lortie lubi artystyczne wyzwania, takie jak zagranie w ciągu jednego wieczoru trzech koncertów Piotra Czajkowskiego (fot. Vladimir Vyatkin)
AFP
Znacie te potężne akordy grane przez pianistę na orkiestrowym tle? Z pewnością tak, nawet jeśli nie wiecie, iż to początek Koncertu fortepianowego b-moll Piotra Czajkowskiego
To jeden z klasycznych hitów, wielokrotnie też przerabiany i opracowywany na przebój w wersji pop.
Muzyka Piotra Czajkowskiego stała się tematem dorocznej gali pianistycznej w Filharmonii Narodowej. Cieszą się one wyjątkowym zainteresowaniem publiczności. W poprzednich latach prezentowano na nich m.in. wszystkie koncerty fortepianowe Rachmaninowa i Prokofiewa.
Posłuchanie kompletu utworów jednego kompozytora okazuje się zazwyczaj pouczające. Jedni – jak Prokofiew – rozwijali się, podążając coraz to nowymi drogami. Drudzy, o czym świadczy przypadek Rachmaninowa, powielali sprawdzone pomysły i to im wystarczało, by zdobyć uznanie.
Piotr Czajkowski to zaś przypadek szczególny. Koncert b-moll ukończył w 1875 r. i w ciągu kilku następnych kilku lat utwór ten podbił świat. Entuzjastycznie przyjmowano go USA i w Europie i tak jest do dnia dzisiejszego.
Tego sukcesu nie powtórzyły kolejne koncerty fortepianowe Czajkowskiego. Drugi w kolejności – G-dur  z 1880 r. – ma ten sam symfoniczny rozmach orkiestry i wirtuozowskie partie pianisty, a jednak bywa wykonywany znacznie rzadziej. Natomiast zapomnieniu uległ Koncert Es-dur, opublikowany w 1894 r., a więc po śmierci kompozytora. To kompozycja odmienna w konstrukcji, bo jednoczęściowa. Niektórzy badacze sądzą, że Czajkowski planował jednak dopisanie pozostałych.
Gala musi mieć swoją gwiazdę. Bohaterem tegorocznej będzie pochodzący z Montrealu Louis Lortie. Ma 51 lat, karierę rozpoczął w połowie lat 80. po zwycięstwach w konkursach Busoniego we Włoszech oraz w Leeds w Wielkiej Brytanii. Nagrał ponad 30 płyt, głównie dla brytyjskiej firmy Chandos.
Polska publiczność miała okazję już nieraz poznać umiejętności tego artysty. Louis Lortie uczestniczył też w jednej z wcześniejszych gali w Filharmonii Narodowej. W 2008 r. zagrał na niej utwory Liszta. Orkiestrą – tak jak i obecnie – dyrygował Antoni Wit.
Czajkowski Gala, Filharmonia Narodowa, Warszawa, ul. Jasna 5, bilety 25 – 45 zł, tel. 22 551 71 30, piątek (4.03), godz. 19.30, sobota (5.03), godz. 18
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA