fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Koszary, forty i poligony zaoferujemy cywilom w Cann

Zabudowania wystawionej na sprzedaż Twierdzy Modlin
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Byłe koszary, forty, poligony i inne zbędne już armii nieruchomości będzie na najbliższych targach w Cannes oferować Agencja Mienia Wojskowego
Do Cannes (8-11 marca) zjeżdża cały świat, największe tuzy handlujące nieruchomościami. — Będziemy kusić zagranicznych inwestorów prawdziwymi perełkami z naszej oferty: gruntami na Helu, cytadelą w Modlinie, kazamatami i zabytkowymi fortami w Toruniu, Warszawie, nawet położoną na odrzańskiej wyspie Kępą Mieszczańską w centrum Wrocławia — mówi Zbigniew Prokopczyk, szef zespołu gospodarki nieruchomościami w AMW.
Agencja wciąż ma w zasobach ponad 7tysięcy hektarów powojskowych gruntów, 2,7 tys budynków o łącznej powierzchni ponad miliona m kw. — ogromny majątek, którego wartość szacowana jest na 1,5 mld zł.
Po latach słabszej koniunktury, wywołanej ostatnim kryzysem, już w zeszłym roku sprzedaż ruszyła. — Na razie wzięcie mają mniejsze, tańsze działki i obiekty. Wielkie korporacje deweloperskie wciąż wstrzymują się z inwestycjami — mówi dyr. Prokopczyk. Dzięki drobnym inwestorom biznes zaczyna się rozkręcać. W zeszłym roku AMW wystawiła w przetargach ponad tysiąc nieruchomości, większość sprzedano. Do cywila poszły nawet mniej atrakcyjne, położone na peryferiach place ćwiczeń, lądowiska, magazyny i... opustoszałe strażnice straży granicznej (agencja zagospodarowuje również zwalniane ze służby mienie policyjne i innych formacji podlegających MSWiA).
W tym roku rozpocznie się wyprzedaż majątku, który na rynek przesunie trwająca reforma i restrukturyzacja sił zbrojnych. Już na listę obiektów przeznaczonych do sprzedaży trafiają dobrze utrzymane i kuszące niezłą lokalizacją budynki byłych terenowych komend uzupełnień. Pod młotek pójdą m. in. obiekty w Olsztynie, Gdyni, Sandomierzu, Rzeszowie Szczecinie, Kołobrzegu, Inowrocławiu. A to dopiero początek wyprzedaży biurowców i budynków administracyjnych, które oferowane będą po likwidacji kolejnych garnizonów.
Od lat prawdziwą lokomotywą biznesu były działki w dużych aglomeracjach, ich zasoby się jednak kurczą. Jeszcze w ty miesiącu nastąpi kolejne podejście do przetargu obejmującego otoczoną opieką konserwatorską Twierdzę Modlin. To 55 hektarów z długim na 2, 5 kilometra budynkiem koszarowym, wycenione na 70 mln zł. Na sprzedaż są działki po koszarach w Krakowie przy ul. Rakowickiej. Setki milionów złotych (wycena: 280 mln zł) agencja spodziewa się dostać za 12 hektarów (26 działek) Kępy Mieszczańskiej w centrum Wrocławia i kompleks magazynowy w podwrocławskim Ołtaszynie.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA