fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Festiwal „Mazovia Goes Baroque"

Festiwal „Mazovia Goes Baroque", który w ubiegłym roku rozgościł się w stolicy, lubi zaskakiwać widzów. W tym tkwi tajemnica jego popularności. Nawet zagorzali fani muzyki dawnej, którzy wiedzą o niej niemal wszystko, czekają na te koncerty z niecierpliwością
Pierwsza odsłona tegorocznej edycji też zapowiada się interesująco, a poświęcona będzie dawnemu folklorowi francuskiemu. Muzyka ludowa była bowiem początkiem wszystkich stylów i nurtów. Melodie i pieśni towarzyszące codziennej pracy, wierzeniom, obrzędom przenikały do salonów, dworów, kościołów i wreszcie – do sal koncertowych. Przypomni o tym francuski zespół Les Musiciens de Saint-Julien.
Artyści przygotowali dwa programy. W niedzielę zagrają dawną muzykę francuską w jej oryginalnej, często archaicznej postaci. Koncert sobotni pokazuje, jak przetworzyli ją XIX-wieczni twórcy, tak by mogła być grywana na paryskich salonach. A opracowania ludowych tematów podejmowali się wówczas najlepsi kompozytorzy – Bizet, Ravel czy Chopin.
Szefem Les Musiciens de Saint-Julien jest instrumentalista Francois Lazarevitch. Gra na flecie i dudach. Ze swoim zespołem koncertował już niemal w całej Europie. A do Warszawy przyjeżdża ze znakomitą śpiewaczką Francois Masset. W muzyce dawnej jest prawdziwym autorytetem, współpracuje z jej największymi znawcami.
„Mazovia Goes Baroque", Studio im. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59, Warszawa, bilety: 25 zł, karnet dwudniowy: 40 zł, do nabycia przed koncertami, sobota (26.02) – niedziela (27.02), godz. 18
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA