fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Biura maklerskie muszą wystawiać PIT-8C

Z ustawy o PIT wyraźnie wynika, że biura maklerskie muszą wystawiać inwestorom informacje o ich dochodach
Tak uważa Ministerstwo Finansów. O wątpliwościach z tym związanych pisaliśmy 31 stycznia w artykule „Czy inwestorzy giełdowi dostaną informacje o transakcjach". Wynikają one ze sposobu sformułowania art. 39 ust. 3 ustawy o PIT.
Zgodnie z tym przepisem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej muszą przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 (m.in. ze sprzedaży akcji), sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C).
Formularz ten należy przekazać do końca lutego następnego roku podatkowego. Część ekspertów uważa, że przepis ten jest niekompletny. Nie wskazuje bowiem ani konkretnego adresata, ani konkretnych okoliczności, które obligowałyby do wystawienia PIT-8C.
Na pytanie „Rz" Ministerstwo Finansów odpowiedziało jednak, że jego zdaniem brzmienie tego przepisu „wyraźnie wskazuje na nałożenie tego obowiązku na wydzieloną organizacyjnie jednostkę banku prowadzącą działalność maklerską, jaką jest biuro maklerskie".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA