fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Więcej najbogatszych Rosjan

Władimir Lisin
Bloomberg
Iwona Trusewicz
Nigdy w Rosji nie było tak wielu miliarderów.Najbogatszy drugi rok z rzędu jest stalowy magnat Władimir Lisin
Najnowszy ranking 500 najbogatszych Rosjan przygotowywany przez magazyn „Finans” (powstaje od 2004 r.) pokazuje, że rosyjscy bogacze zapomnieli już o kryzysie. Liczba miliarderów wzrosła w ciągu roku z 77 do rekordowych 114. W kryzysowym 2009 r. miliarderów było w Rosji 49. Łączny majątek miliarderów to 182 mld dol. – w ciągu roku urósł o 30 proc., ale wciąż nie sięgnął tego sprzed trzech lat (221 mld dol.).
Po raz drugi najbogatszy okazał się stalowy magnat z Lipiecka, właściciel Lipieckiego Kombinatu Metalurgicznego 56-letni Władimir Lisin (28,3 mld dol.), którego majątek powiększył się w ciągu roku o 10 mld dol. Drugą lokatę utrzymał najbogatszy kawaler naszego globu Michaił Prochorow (22,7 mld dol.), współwłaściciel m.in. producenta złota – Polus Zołoto, niklu i palladu – Norylski Nikiel, a także amerykańskiego klubu NBA – New Jersey Nets.
W sport za granicą inwestuje też trzeci na liście Aliszer Usmanow (19,9 mld dol.), właściciel grupy Kommiersant, metalurgicznej spółki Metalloinvest, grupy internetowej Mail.ru i współwłaściciel Arsenalu. To najwyższy awans w pierwszej dziesiątce (o cztery miejsca). Teraz zepchnął z podium właściciela innego angielskiego klubu Chelsea, złota Czukotki i największej grupy metalurgicznej Rosji Evraz – 45-letniego Romana Abramowicza (17,1 mld dol.), który wylądował na piątym miejscu. – Według nas kapitał Abramowicza rósł, ale nie tak szybko jak u pozostałych z pierwszej piątki. Abramowicz ma dużo nieruchomości. Do tego dużo wydaje na jachty, wille, ma liczną rodzinę (pięcioro dzieci – red.) – wylicza Andriej Szkolin, zastępca redaktora naczelnego „Finans.
Na czwartym miejscu jest najmłodszy oligarcha, 43-letni Oleg Deripaska (19 mld dol.), właściciel lidera rynku aluminium US Rusal, któremu pomógł udany debiut na giełdzie w Szanghaju.
Aż o 47 miejsc (na 94.) spadła jedyna kobieta w pierwszej setce 47-letnia Jelena Baturina (1,1 mld dol.), żona byłego mera Moskwy Jurija Łużkowa. Dymisja męża wyraźnie nie służy jej interesom.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA