fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Ministerstwo Finansów wyjaśnia: niższe stawki VAT za remont

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Nawet jeśli do wspólnoty mieszkaniowej należą również lokale większe niż 150 mkw., to remont klatki schodowej, kotłowni lub windy będzie w całości obciążony niższą stawką
Takiej odpowiedzi udzieliło „Rz” Ministerstwo Finansów.
Problem pojawił się w związku ze zmianą przepisów, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r. Z końcem ubiegłego roku Polska straciła bowiem możliwość stosowania obniżonej stawki VAT do usług związanych z budową i remontem budynków mieszkalnych, które nie są wykonywane w ramach polityki społecznej. Z rozporządzenia wykreślono więc przepisy, które na to pozwalały.
Obecnie jedyną podstawą stosowania niższej stawki jest więc art. 41 ust. 12 – 12c ustawy o VAT. Zgodnie z tymi przepisami 8-proc. podatek stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Pod pojęciem tym rozumie się przede wszystkim obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych) oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12.
Szkopuł w tym, że z zakresu budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym wyłączono domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 mkw., oraz mieszkania, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 mkw. Wskazano przy tym, że w wypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej te limity 8-proc. stawkę podatku można stosować tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
W związku z tym pojawia się pytanie: według jakiej stawki opodatkować usługi remontowe części wspólnej nieruchomości nieobjętej w całości budownictwem społecznym? Chodzi np. o sytuację, gdy do wspólnoty mieszkaniowej należą właściciele mieszkań do 150 mkw. i większych, i np. remontowana jest klatka schodowa, winda lub kotłownia.
Magdalena Kobos, rzecznik prasowy MF, wyjaśniała, że w takim wypadku należy stosować 8- proc. stawkę VAT do całego wynagrodzenia za usługę (pisaliśmy o tym: „[link=http://www.rp.pl/artykul/597067.html]Jak jest opodatkowany remont części wspólnej budynków[/link]”, „Rz” z 21 stycznia).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA