fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Kupujesz w ciemno, ryzykujesz

Nieznane
Coraz częściej kupowane są nieistniejące jeszcze - bo będące dopiero w planach deweloperów lub na wczesnym etapie budowy - mieszkania. Transakcje odbywają się na rynku wtórnym, a ich przedmiotem są cesje umów Cesji umowy nie dokonasz bez zgody dewelopera. Czasem firma pobiera opłatę przy zmianie klienta
- Podczas gdy jeszcze dwa, trzy lata temu sprzedaż udziału w prowadzonej inwestycji stanowiła marginalną część obrotu, dziś mamy do czynienia z prężnie rozwijającym się rynkiem. Obecnie w bazie naszych pośredników co siódma oferta dotyczy sprzedaży udziału w inwestycjach, które zakończą się w tym lub przyszłym roku - mówi Marcin Jańczuk, dyrektor Polanowscy Nieruchomości.
Procedura sprzedaży takich nowych mieszkań na rynku wtórnym bywa jednak skomplikowana.
- Deweloperzy czasem żądają za cesję dodatkowej opłaty, a ceny ofertowe są porównywalne z cenami już gotowych mieszkań - mówi Marta Kosińska z serwisu szybko. pl. Tylko pozornie transakcja wydaje się prosta: po podpisaniu umowy przedwstępnej z deweloperem, dokonuje się cesji tejże umowy na osobę zainteresowaną zakupem. Kwestią do ustalenia pozostaje kwota odstępnego, która stanowi zarobek inwestora.
- Deweloperzy zazwyczaj nie robią przeszkód w tego typu transakcjach, pobierając jedynie od zainteresowanych stron koszty manipulacyjne związane z przygotowaniem stosownej umowy i oświadczeń. Odrębną kwestią pozostaje odprowadzenie podatku odstępnego, które podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych - opowiada Marcin Jańczuk.
Jednak osoby, które kupują takie lokale w celach inwestycyjnych, powinny wcześniej dokonać szczegółowej analizy rynku i aktualnych trendów, gdyż ich transakcja może okazać się fiaskiem. - Znakomita koniunktura na rynku nieruchomości nie oznacza, że proces ten będzie trwał w nieskończoność. Zmieniają się także preferencje nabywców. Nie zawsze można więc liczyć na szybki i łatwy zysk, tym bardziej że obecne ceny mieszkań sprawiają, że coraz częściej klienci tracą zdolność kredytową - zaznacza Marcin Jańczuk.
Kupując z zamiarem dokonania cesji praw lokalu, należy wziąć pod uwagę: dobrą lokalizację oraz cenę pozwalającą na realną odsprzedaż po skalkulowaniu kwoty odstępnego.
- Z tych względów na wtórnym rynku pierwotnym przeważa budownictwo o podwyższonym standardzie, w tym apartamenty oraz najbardziej popularne mieszkania jedno-i dwupokojowe do 50 mkw. - mówi Marcin Jańczuk.
W serwisie szybko. pl można znaleźć dziś ok. 3 proc. ogłoszeń o cesji umowy. Większość dotyczy warszawskich inwestycji.
- Zdecydowana większość tych ofert to mieszkania w Warszawie, z Mokotowa, Białołęki, Bemowa, Tarchomina, Woli, Ochoty, Wilanowa, Ursynowa i miejscowości podwarszawskich: Ząbek, Marek i Piaseczna - wylicza Marta Kosińska z szybko.pl. - Ilość ofert jest odzwierciedleniem tego, gdzie najwięcej się buduje - dodaje.
Jak podaje agencja Polanowscy Nieruchomości, możemy dziś kupić np. trzypokojowe lokum na Białołęce przy ul. Lewandów, o pow. 58 mkw. za 323 tys. zł. Mieszkanie będzie oddane do użytku w 2008 r. Natomiast przy ul. Pasłęckiej kawalerka o pow. 36 mkw. do odebrania jeszcze w tym roku kosztuje 275 tys. zł. Mniejsza zaś, bo o pow. 25 mkw., kawalerka na ul. Przy Agorze (Bielany), ukończona również w tym roku kosztuje 240 tys. zł.
Na Żoliborzu przy al. Wojska Polskiego czeka dwupokojowe lokum o pow. 61 mkw. za 520 tys. zł. Można będzie się do niego wprowadzić w 2008 r. Mokotów. Na osiedlu przy al. Wilanowskiej jest do wzięcia dwupokojowe mieszkanie o pow. 50 mkw. za 750 tys. zł. Inwestycja będzie gotowa w tym roku.
Jest i kilka ofert z Krakowa. Na przykład na Podgórzu przy ul. Lwowskiej można kupić niespełna 40-metrowe lokum w budowie. Kosztuje 331 tys. zł i będzie gotowe do odbioru na początku 2008 r. Natomiast w dzielnicy Nowa Huta przy ul. Okulickiego do sprzedania za 253 tys. zł jest dwupokojowe mieszkanie o pow. 50 mkw.
Tymczasem w Poznaniu na nowych właścicieli czekają dwa pokoje w budowie za 350 tys. zł. Będą gotowe w październiku 2008 r. W Łodzi na osiedlu Dąbrowa za niecałe 360 tys. zł jest do kupienia trzypokojowy lokal, który będzie oddany do użytku pod koniec tego roku.
- Kraków, Nowa Huta, ul. Okulickiego, 2 pokoje, pow. 50 mkw., cena 1 mkw., ok. 5 tys. zł, cena całości 253 tys. zł, termin oddania do użytku październik 2008 r.
- Łódź, Dąbrowa, 3 pokoje, pow. 77 mkw., cena 1 mkw. 4,6 tys. zł, cena całości 359 tys. zł, termin oddania do użytku: koniec 2007 r.
- Marki, ul. Małachowskiego, 2 pokoje, pow. 53 mkw., cena 1 mkw. 4,9 tys. zł, cena całości ok. 260 tys. zł,
- Poznań, Jeżyce, ul. Długosza, 2 pokoje, pow. 49 mkw., cena 1 mkw. 7,1 tys. zł, cena całości 350 tys. zł, termin oddania do użytku październik 2008 r.
- Warszawa, Mokotów, ul. Bobrowiecka, 2 pokoje, pow. 70 mkw., cena 1 mkw. 9,5 tys. zł, cena całości 665 tys. zł, termin oddania do użytku maj 2007 r.
- Warszawa, Białołęka, ul. Lewandów, 1 pokój, pow. 32,53 mkw., cena 1 mkw. ok. 6,4 tys. zł, cena całości 211 tys. zł,
- Warszawa, Śródmieście, ul. Stawki, 3 pokoje, pow. 72 mkw. cena 1 mkw. ok. 10 tys. zł, cena całości 770 tys. zł, termin oddania do użytku maj 2007 r.
- Warszawa, Śródmieście, ul. Inflancka, 1 pokój, pow. 33 mkw., cena 1 mkw. ok. 10 tys. zł, cena całości 360 tys. zł, termin oddania do użytku III kwartał 2007 r.
- Warszawa, Wilanów, ul. Królowej Marysieńki, 2 pokoje, pow. 53 mkw., cena 1 mkw. 8,3 tys. zł, cena całości 440 tys. zł, termin oddania do użytku III kwartał 2008 r.
- Ząbki, ul. Andersena, 5 pokoi, pow. 146 mkw., cena 1 mkw. 5,1 tys. zł, cena całości ok. 750 tys. zł,
źródło: szybko. pl
- sprawdź, dlaczego ktoś z niej rezygnuje,
- zapoznaj się z zapisami w księgach wieczystych, zwłaszcza z rozdziałami dotyczącymi hipotek,
- sprawdź, co zapisano w pozwoleniu na budowę,
- sprawdź plan zagospodarowania dla terenu, w którym powstaje inwestycja,
- sprawdź, czy cesja jest możliwa bez zgody dewelopera,
- dokonaj cesji aktem notarialnym
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA