fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

URE dostanie nowego szefa?

Mariusz Swora (z lewej) i Marek Woszczyk wspólnie kierowali Urzędem Regulacji Energetyki
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Szykuje się zmiana na stanowisku prezesa Urzędu Regulacji Energetyki
Nieoficjalne informacje o odwołaniu prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pojawiły się wczoraj późnym popołudniem, po tym jak premier potwierdził dymisję wiceministra infrastruktury, związanego z PSL. Sam zainteresowany Mariusz Swora był nieuchwytny, podobnie jak jego zastępca Marek Woszczyk, wyznaczony do pełnienia obowiązków prezesa urzędu.
Pogłoski o zmianie na stanowisku szefa URE pojawiały się już znacznie wcześniej. Nie jest też tajemnicą, że Mariusz Swora oddawał się do dyspozycji premiera i chciał z powodów osobistych zrezygnować z funkcji.
Jako szef urzędu był w cichym sporze z Ministerstwem Gospodarki, a wśród kandydatów na jego następcę wielokrotnie był wymieniany Henryk Majchrzak, dyrektor Departamentu Energetyki w tym resorcie. Ostatecznie jednak Majchrzak został kilka tygodni tenmu szefem spółki PSE Operator.
Mariusz Swora objął kierownictwo URE w listopadzie 2007r. Pierwszą decyzją, jaką podjął, było przywrócenie tzw. obowiązku taryfowego. Wycofał tym samym postanowienie swojego poprzednika o uwolnieniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Sprzedawcy elektryczności znów zatem musieli występować do URE o zgodę na zmianę cenników, czyli dokonanie podwyżek.
Swora nie zgadzał się na uwolnienie cen, pomimo licznych narzekań branży, że taryfy nie pokrywają kosztów zakupu energii. Prezes uważał, że na rynku nie ma odpowiednich warunków do uwolnienia cen dla odbiorców indywidualnych, zaś najbiedniejsi odbiorcy nie są wystarczająco prawnie chronieni przed skutkami podwyżek cen. Choć Ministerstwo Gospodarki zaproponowało nowe przepisy chroniące odbiorców, to Swora zapowiadał, że nawet jeśli wejdą w życie, to jeszcze nie będzie wystarczających przesłanek do uwolnienia cen.
Jako szef URE był zwolennikiem wprowadzenia obowiązku giełdowego, czyli handlu hurtowego energią na otwartym rynku, w przejrzystych transakcjach. Ostatnio zgłaszał zastrzeżenia wobec uruchomienia konkurencyjnej wobec Towarowej Giełdy Energii – platformy obrotu organizowanej przez GPW. Główną sporną kwestią było to, czy transakcje na GPW można uznać za wypełnienie przez producentów energii elektrycznej obowiązku giełdowego. Ma to istotne znaczenie dla największych firm i elektrowni, zwłaszcza Polskiej Grupy Energetycznej i Tauronu.
Trudno przewidzieć, kto mógłby zastąpić Sworę. Jeżeli premier Donald Tusk miałby mianować szefa bez konkursu, to taka osoba powinna mieć doktorat z prawa lub ekonomii.
[i]masz pytanie wyślij e-mail do autorki, [mail=a.lakoma@rp.pl]a.lakoma@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA