fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Doradcy podatkowi

Świadczenie usług powinno być zawodem

Osoba wpisana tymczasowo na listę doradców podatkowych może uzyskać wpis stały tylko wtedy, gdy świadczy usługi zawodowo przez co najmniej osiem lat.
Taki wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie Roberta M., który w 2004 r. złożył do Krajowej Rady Doradców Podatkowych wniosek o przekształcenie wpisu na listę doradców z warunkowego w ostateczny. Rada odmówiła, twierdząc, że nie spełnił warunku z art.86 ust. 4 pkt 3 ustawy o doradztwie podatkowym, tj. nie udowodnił ośmioletniego okresu wykonywania czynności doradczych. Robert M. zajmował się podatkami dłużej, ale doradztwo w tej dziedzinie nie było przez wymagany okres jego zawodem.
-Podstawą przekształcenia wpisu warunkowego w ostateczny nie jest wykonywanie zawodu doradcy podatkowego, lecz czynności doradczych przez osiem lat poprzedzających złożenie wniosku. Gdyby było inaczej, osoby zatrudnione w podmiotach gospodarczych na stanowiskach związanych z rozliczaniem podatków i sporządzaniem zeznań nie mogłyby być uznane za wykonujące czynności doradztwa podatkowego - argumentował Robert M.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zgodził się z KRDP. Wyjaśnił, że osoba ubiegająca się o przekształcenie wpisu warunkowego w ostateczny powinna była wykonywać zawodowo czynności doradcze przez co najmniej osiem lat.
WSA przypomniał, że istnieją trzy warunki przekształcenia wpisu w ostateczny: zdanie egzaminu, powołanie w skład Komisji Egzaminacyjnej, posiadanie lub uzyskanie stopnia naukowego. Zawsze jednak przed złożeniem wniosku o przekształcenie wpisu trzeba co najmniej osiem lat zawodowo wykonywać czynności doradztwa podatkowego.
- Wymaganego poziomu fachowości można oczekiwać jedynie od osób wykonujących czynności doradztwa zawodowo - uzasadnił wyrok WSA.
Robert M. złożył kasację, ale NSA nie uznał jego racji.
-Ustawodawca założył, że osoby ubiegające się o stały (zamiast warunkowego) wpis na listę doradców muszą świadczyć usługi w sposób zapewniający należytą ochronę interesów klientów. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy robią do zawodowo, zgodnie z przepisami co najmniej osiem lat. Wykonywanie czynności doradztwa podatkowego winny sposób nie daje takich gwarancji -orzekł NSA(sygn.IIGSK73/06).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA