fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nordea przyspiesza

W przeciwieństwie do konkurentów Nordea Bank Polska nie boryka się z problemem złych kredytów
Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Nordea buduje w Łodzi centrum rozliczeniowe. Natomiast Nordea Bank Polska czwarty rok z rzędu będzie inwestować w sieć sprzedaży
W tym roku w Łodzi ma zacząć działać centrum rozliczeniowe skandynawskiej grupy Nordea. Jeszcze w tym roku będzie zatrudniać kilkadziesiąt osób, a docelowo kilkaset. Agencja Dow Jones podała, że w najbliższych dwóch-czterech latach, ze względu na przeniesienie rozliczeń do Polski, Nordea zwiększy efektywność, ograniczając zatrudnienie o około 300-500 osób w krajach skandynawskich. Szwedzi zainwestują w Polsce ze względu na niższe koszty, dobrą jakość i dostępną kadrę.
W Łodzi swoje centrum ma także Nordea Bank Polska. Jednak nowopowstające szwedzkie centrum rozliczeniowe będzie niezależne od polskiego.
Nordea Bank ma także swoje plany inwestycyjne. Zamierza otworzyć w tym roku kilkadziesiąt nowych oddziałów. Prezes banku Włodzimierz Kiciński nie chce zdradzić dokładnej liczby. Od stycznia 2007 roku banku zainwestował w 115 placówek. Dziś ma ich 160. — Zwiększenie sieci sprzedaży ma dla nas sens, bo dzięki temu rośnie nasz biznes — mówi Włodzimierz Kiciński. — Dodamy nowe oddziały w dużych aglomeracjach, a także pojawimy się w średniej wielkości miastach.
Placówki mają zwiększyć przychody Nordea Banku z obsługi klientów detalicznych i małych firm. Otwarcie nowego oddziału kosztuje spółkę 0,7-1 mln zł. W tym roku Nordea na poszerzenie własnej sieci wyda kilkadziesiąt milionów złotych.
Magnesem, który ma przyciągać Polaków właśnie do tego banku jest kredyt hipoteczny. Portfel hipotek Nordea wynosi 9 mld zł, w zeszłym roku bank udzielał miesięcznie tych kredytów o wartości około 300 mln zł. — W tym roku będziemy starali się zwiększyć tę kwotę — mówi Włodzimierz Kiciński.
Nordea ma w planach zwiększyć portfel kredytów detalicznych i korporacyjnych. — Będziemy aktywnie finansowali samorządy, duże firmy — twierdzi Sławomir Żygowski, wiceprezes Nordea Banku, odpowiedzialny za bankowość korporacyjną. 40 proc. przychodów banku z tego segmentu działalności daje obsługa dużych firm, a jedną trzecią przedsiębiorstw ze Skandynawii.
- Współpracujemy z 850 takimi firmami. W Polsce działa ich blisko 1500 — wyjaśnia Sławomir Żygowski.
W przeciwieństwie do konkurentów, Nordea Bank Polska nie boryka się z problemem złych kredytów. W sektorze wskaźnik niespłacanych na czas pożyczek przekroczył 7 proc., w Nordea jest mniejszy od 1 proc.
W zeszłym roku bank zarobił 145,2 mln zł (jestem jednym z nielicznych banków, którym udało się poprawić wynik z 2008 r.). Dotychczas akcjonariusze Nordea decydowali o pozostawieniu zysku w banku. Należy się spodziewać, że w tym roku będzie podobnie.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA