fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Wsparcie ponad granicami

Wśród 150 muzyków pojawi się m.in. Robert Brylewski
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Port Au-Prince, stolicę spustoszonego wielkim trzęsieniem ziemi Haiti, od Kingston – głównego miasta Jamajki – dzieli 477 kilometrów. Od Warszawy – prawie 8 tysięcy więcej. Ale w sobotę dzięki mocy muzyki zapomnimy zupełnie o tych odległościach
Na ten dzień w klubie 1500 m2 Do Wynajęcia zaplanowano bowiem występ Koalicji Sił Jamajskich. 150 muzyków na trzech scenach przez blisko 12 godzin grać będzie charytatywnie dla ofiar styczniowej klęski żywiołowej.
Przed słuchaczami wyjątkowa okazja przyjrzenia się ewolucji karaibskiej muzyki – od ska poczynając, przez rocksteady i roots reggae, na raggamuffin i dancehallu kończąc. Zwłaszcza pierwszy z wymienionych gatunków, nad Wisłą traktowany nieco po macoszemu, będzie mógł się pochwalić silną ogólnopolską reprezentacją.
Z nazywanego polskim Kingston Sosnowca przyjadą zespoły Ziggie Piggie i Skankan. Rodzinny Olsztyn na chwilę zostawią Skauci. Swój potencjał zademonstruje wreszcie zjednoczona warszawska scena: jazzujący The Bartenders, kobieca Banda De Chicas oraz działający w formule soundsystemowej Bigger Boss Sound, Skadyktator i Skromny Pan Myszon. Przy skocznych, słonecznych rytmach łatwo będzie stracić oddech.
Z bardziej refleksyjnym repertuarem wystąpią jazzmani z Big Bandu Akwarium oraz prawdziwe legendy lat 80. – nowofalowy Kryzys i reaktywowany specjalnie na tę okazję reggae’owo-alternatywny Immanuel. Wieczór zapowiada się eklektycznie oraz... międzynarodowo: udział potwierdził senegalski zespół Djolof-Man i twórcy kubańsko-polskiego projektu Reia Ceballo.
Maraton pozwolą przetrwać haitańskie przysmaki przyrządzone przez szefów kuchni Karola Okrasę i Roberta Sowę.
– To nie jest żadne piekło, nawet w obliczu wciąż trwającej katastrofy. To ziemia w swojej najprostszej i najbardziej ziemskiej postaci. Nie należy o niej zapomnieć – tak pięć dni po trzęsieniu ziemi na Haiti pisał Marek „Afros” Gonzales, perkusista The Bartenders i naoczny świadek tragicznych wydarzeń. My możemy pielęgnować pamięć tu na miejscu, słuchając dobrych, jamajskich dźwięków. Grzechem byłoby tej wyjątkowej sposobności nie wykorzystać.
[i]Koalicja Sił Jamajskich, 1500 m2 Do Wynajęcia, Warszawa. ul. Solec 18, bilety: 38 zł, rezerwacje: tel. 694 601 739, sobota (27.02), godz. 15 [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA