fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Lewica odwołała Anitę Gargas

Anita Gargas
TVP
Szefowa publicystyki w TVP 1 straciła posadę. Z anteny wycofano też film obnażający zbrodnie PRL. Protest w obronie Anity Gargas wystosowała grupa dziennikarzy, ludzi kultury i nauki
[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/listotwarty/2010/02/20/protest-w-sprawie-odwolania-anity-gargas-z-tvp1/" "target=_blank]Tutaj możesz podpisać się pod listem[/link][/b][/wyimek]
"Odwołanie Anity Gargas odbieramy jako ponure zwycięstwo generała Jaruzelskiego. Nie sądziliśmy, że po 21 latach wolnej Polski możliwe będzie zwalnianie z pracy dziennikarki w związku z emisją filmu o karierze wojskowej i politycznej autora stanu wojennego. Decyzja Zarządu TVP budzi najgorsze skojarzenia z okresem PRL-owskiej cenzury" - [b][link=http://www.rp.pl/artykul/437122.html" "target=_blank]napisali sygnatariusze listu[/link].[/b]
[srodtytul]Pilnie i w niepełnym składzie[/srodtytul]
Zarząd TVP obradujący na zwołanym w trybie pilnym spotkaniu w niepełnym składzie (prezes Romuald Orzeł jest na urlopie – red.) odwołał z funkcji wiceszefową telewizyjnej Jedynki Anitę Gargas. Wniosek poparli związani z lewicą Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch. Przeciw był rekomendowany przez PiS Przemysław Tejkowski. – Nie komentuję sprawy – powiedział „Rz”.
– To ordynarna polityczna czystka. Poświęcono ją w politycznym interesie ludzi PiS – mówi wysoki rangą pracownik TVP.
– Bzdura. TVP nie może być miejscem emisji jednostronnych, nierzetelnych materiałów, a z takimi mieliśmy do czynienia w przypadku filmu o Wojciechu Jaruzelskim – mówi inny telewizyjny prominent, związany z lewicą.
To właśnie wyemitowany 1 lutego w TVP 1 film Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka „Towarzysz Generał” (przypomniano w nim m.in. związki Jaruzelskiego ze zbrodniczą Informacją Wojskową) ma być powodem odwołania Gargas. Sama zainteresowana nie chce na ten temat rozmawiać.
[wyimek]Telewizja zawiesiła emisję filmu o drugim internowaniu działaczy „S” [/wyimek]
– Na Woronicza mówi się, że to deal między PiS a SLD. Nie będzie rozliczania PRL w TVP, za to lewica przymknie oko na medialne wsparcie kampanii prezydenta. Gargas jest pierwszą ofiarą tej umowy – twierdzi nasz informator z kierownictwa TVP.
Ale w środę kierownictwo TVP wstrzymało emisję na czas nieokreślony zapowiadanego wcześniej filmu (wyemitowano jego zajawki) Piotra Kobalczyka poświęconego nieznanym faktom drugiego internowania działaczy „S” w 1982 r. Ujawniał on niechlubną rolę w tej operacji m.in. gen. Czesława Kiszczaka i Jaruzelskiego. Dzień wcześniej materiał zyskał wysokie oceny podczas kolaudacji. Zdaniem naszych rozmówców kierownictwo zawiesiło film w obawie przed zerwaniem przez lewicę politycznej umowy.
– Jeżeli to prawda, to jest to megaskandal – mówi „Rz” Piotr Kobalczyk.
Z anteny może zniknąć też program „Cienie PRL” Bronisława Wildsteina. Jak dowiedziała się „Rz”, telewizja na razie zakupiła tylko dwa kolejne odcinki programu. Wcześniej kupowano po 12.
Romuald Orzeł w odpowiedzi na prośbę o kontakt przesłał esemesa: „Jestem na urlopie, wracam 1 marca, przepraszam”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA