fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Giertych coraz bliżej Platformy

Roman Giertych
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Z ustaleń „Rz” wynika, że PO w terenie współpracuje z LPR. Liga pomogła partii Donalda Tuska utrzymać władzę w małopolskim sejmiku
O Romanie Giertychu, byłym liderze LPR, od kilku dni w Platformie mówi się cieplej. Powód? Były wicepremier w rządzie PiS zarzucił prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu zbieranie haków na polityków PO.
– Jego poglądy ewoluują. Jeżeli Tusk rozmawia z Włodzimierzem Cimoszewiczem, to mi jest bliżej do Giertycha – stwierdził w Radiu Zet poseł PO Jarosław Gowin. – Nie zamykajmy przed Giertychem drogi do zbawienia.
Jednak z informacji „Rz” wynika, że do porozumienia między byłym liderem LPR a Platformą już doszło.
– Na początku roku Jarosław Gowin, członek władz małopolskiej Platformy, z polecenia kierownictwa partii rozmawiał z Romanem Giertychem, by LPR w Małopolsce wsparła Platformę – zdradza „Rz” polityk z władz PO.
Chodzi o układ sił w małopolskim sejmiku, w którym PO traciła wpływy. Ostatecznie Liga pomogła je utrzymać. Gowin sprawy komentować nie chciał.
Pozytywnie o Romanie Giertychu wypowiada się także Grzegorz Schetyna, szef Klubu Platformy. – Nie umawiamy się na wspólną politykę i wspólne plany, ale nigdy się nie mówi nigdy – mówił kilka dni temu w TVN 24.
Sam Giertych mówił trzy dni temu w mediach, że „Tuska zawsze lubił, ale w najbliższym czasie do PO się nie zapisze”.
Politycy LPR twierdzą, że ich dawnemu liderowi nie chodzi o wspólną politykę z Platformą.
– Roman chce zmienić swój wizerunek, chce zająć pozycję prawicowo-centrową na scenie politycznej, a Platforma jest mu do tego potrzebna – uważa jeden z działaczy Ligi. Dodaje, że najlepsze relacje w PO Giertych ma z Radosławem Sikorskim. I właśnie gdy Jarosław Kaczyński powiedział, że zna dyskredytujące ministra spraw zagranicznych fakty, Giertych udzielił „Rz” wywiadu, w którym zaatakował prezesa PiS.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA