fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Dziwna matematyka-górnictwo na plusie

Karolina Baca
Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
A jednak. Niemożliwe stało się faktem. Albo efektem. Księgowości, której nie zrozumiem.
Resort gospodarki ogłosił, że górnictwo węgla kamiennego zamknęło ubiegły rok na plusie. Przy stracie JSW na poziomie 340mln zł, nawet zysk Kompanii (38mln zł) i KHW (87mln zł) wypadają blado. Owszem, sukces odniosła Bogdanka, ale nie jest to bynajmniej zasługą resortu gospodarki.
Bogdanka od połowy roku jest na giełdzie, a nadzoruje ją akurat resort skarbu. Z naszych obliczeń wynika więc, że skoro gospodarka podaje, że kopalnie mają 70 mln zysku, to by ta matematyka miała sens, 90 mln zł na plusie powinien mieć Południowy Koncern Węglowy. I pewnie będzie miał, skoro właściciel każe. Poza tym Tauron, w skład którego wchodzi PKW szykuje się na giełdę... faktem jest, że za 2008 r. PKW miał 70mln zł zysku, więc 90 też jest możliwe. Choć trudno mi w to wierzyć, że akurat w roku kryzysowym. Ale to tylko moje zdanie.
Gdy w połowie 2009 r. Dominik Kolorz szef górniczej Solidarności mówił mi, że resort gospodarki wykaże mimo wszystko zysk branży, żartowałam, że założę się o wszystko, że nie ma szans. Na szczęście dla mnie ja się nigdy o nic nie zakładam.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA