fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Kurczą się wynagrodzenia urzędników

Wynagrodzenia urzędników są coraz słabsze
Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Ministerstwo Rolnictwa najlepiej płaciło urzędnikom w I półroczu 2009 r. Najgorzej wynagradzany jest resort skarbu
W resorcie rolnictwa miesięczna pensja wynosiła prawie 6,4 tys. brutto. A przy uwzględnieniu „trzynastki” – 6,8 tys. zł.
Tak wynika z nowego opracowania Kancelarii Premiera. W wielu resortach średnie wynagrodzenia były niższe od tego w 2008 r. To efekt wstrzymania lub obniżenia części dodatków do płac urzędników. W 2008 r. członkowie korpusu służby cywilnej dostawali średnio 87 zł specjalnego dodatku, w ubiegłym wynosił ok. 35 zł. W tym w ogóle go nie będzie.
Wyraźny spadek wynagrodzeń widać w resorcie finansów, gdzie w 2008 r. urzędnicy służby cywilnej zarabiali średnio 7,1 tys. zł (po uwzględnieniu „trzynastki”), a w I półroczu 2009 r. o 9 proc. mniej. Ale nie tylko dlatego rolnictwo prześcignęło resort finansów. Było to możliwe dzięki ponad 50-proc. wzrostowi płac w 2008 r. i ok. 2-proc. w I połowie 2009 r.
Wyraźnie awansowało też Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jest teraz drugim najlepiej opłacanym resortem. Dla porównania w 2007 r. pod względem zarobków było na 16. miejscu, a w 2008 r. na 5. Za to najgorzej wynagradzany z 18 resortów po raz kolejny okazał się resort skarbu. Miesięczne zarobki w I półroczu wynosiły tam niespełna 3,8 tys. zł i były o ok. 80 zł niższe niż w 2008 r. Ale nie jest tajemnicą, że część urzędników uzupełnia pensje wynagrodzeniami za zasiadanie w radach nadzorczych państwowych spółek.
Spośród urzędów płacowym liderem była Komisja Integracji Europejskiej. Zarobki w niej sięgały 7,2 tys. zł, a z trzynastką 7,5 tys. Powyżej 6 tys. płaciły Urząd Lotnictwa Cywilnego i Urząd Regulacji Energetyki.
Członkowie korpusu służby cywilnej mają zwykle wyższe [link=http://kariera.pl]pensje[/link], ale za to muszą spełnić dodatkowe wymogi dotyczących kwalifikacji i nie obejmuje ich część przywilejów pracowniczych, np. wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. W zamian ich płaca np. automatycznie rośnie wraz z wysługą lat.
Wśród 12,4 tys. osób zatrudnionych w resortach jest ich 1,7 tys. Ich średnia płaca wyniosła 5,5 tys. zł, tyle co w 2008 r. W poprzednich okresach płace w resortach rosły szybciej niż w gospodarce. W 2008 r. o 16 proc., podczas gdy w firmach o 10,1 proc. Na wzrost wynagrodzeń urzędnicy szczebla centralnego w tym roku też nie mają co liczyć.
[ramka] [b][link=http://www.kariera.pl/praca/katalog/branza/1-Administracja%20Pa%C5%84stwowa/25/]Zobacz najświeższe oferty pracy w administracji państwowej[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA