fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Billa zniknie z Polski

www.e-leclerc.pl
Piotr Mazurkiewicz
Kolejna sieć wycofuje się z naszego kraju. Niemiecki koncern Rewe sprzedaje francuskiemu koncernowi E.Leclerc 25 supermarketów Billa
Strony nie podają wartości transakcji, jednak według szacunków Rz może ona wynosić ok. 30 mln euro. Sfinalizowanie przejęcie zależy teraz od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja nie oznacza, że Rewe znika z naszego kraju. Do niemieckiego koncernu należy jeszcze sieć 12 hurtowni Selgros, która nadal będzie rozwijana – do końca przyszłego roku firma planuje trzy kolejne placówki.
Decyzja nie dziwi – Billa nigdy nie rozwijała się zbyt szybko. Sieć przez lata działała pod marką miniMAL, firma jeszcze trzy lata temu zapowiadała otworzenie ponad 50 nowych sklepów, choć udało się uruchomić jedynie kilka. Jak czytamy w komunikacie właściciela firma zatrudniała 1,6 tys. pracowników, a jej obroty wyniosły ok. 100 mln euro.
Rewe działa w 16 krajach, z obrotami 50 mld euro i 320 tys. pracowników to jedna z większych firm handlowych w Europie. Z kolei E.Leclerc ma w Europie ponad 600 sklepów, zatrudnia 91 tys. pracowników a ubiegłoroczne przychody francuskiej grupy to ok. 35 mld euro. – Konkurencja na rynku wymusza koncentrację, a z drugiej strony polski handel jest w takiej fazie rozwoju, że kolejne firmy starają się różnicować działalność wchodząc w mniejsze formaty sklepów – mówi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Dlatego przejęcie Billi z punktu widzenia E.Leclerc to krok w dobrym kierunku. Francuska sieć działa w Polsce od 1995 r. i zainwestowała od tego czasu 1,6 mld zł. Dzisiaj ma 20 sklepów, głównie hipermarketów ale kilka ma powierzchnię 1,5-2 tys. mkw. Ubiegłoroczne obroty wyniosły 2,116 mld zł, 3,8 proc. więcej niż w 2007 r. Firma prowadzi także jeden z najdłużej działających w naszym kraju sklepów internetowych. Jednak na razie nie podaje zbyt wielu informacji na temat przejęcie. - W tej chwili czekamy na decyzję UOKiK, na przełomie roku powinien ruszyć proces rebrandingu – mówi Krzysztof Gajewski z E.Leclerc.
Przejęcie Billi to nie jedyne inwestycje E.Leclerc w naszym kraju. W tym roku firma zapowiada budowę galerii handlowej Przymorze w Gdańsku, gdzie uruchomimy hipermarket E.Leclerc o powierzchni sprzedaży 9 tys.mkw. Zakończy się też rozbudowa hipermarketu w Warszawie, gdzie obok powierzchni sprzedaży znacznie zostanie powiększona galeria handlowa i dobudowana czterokondygnacyjna część biurowa z przeznaczeniem na wynajem. W przygotowaniu są kolejne inwestycje sieci w supermarkety usytuowane w miastach średniej wielkości.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA