fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Z gawrona wcale nie jest gapa

Piotr Kościelniak
Ptasie móżdżki? Nic z tego – gawrony potrafią posługiwać się narzędziami, a nawet same je wytwarzać
Najnowsze obserwacje żyjących w niewoli ptaków dowodzą, że w dziedzinie posługiwania się narzędziami i planowania są one równie inteligentne jak szympansy.
W naukowym magazynie “Proceedings of the National Academy of Sciences” brytyjscy badacze opisują zaskakujące zachowanie czterech gawronów o imionach Cook, Fry, Connelly i Monroe. Trzymane w zamknięciu ptaki nauczyły się korzystać z prostych narzędzi – kamieni – do zdobywania pożywienia.
Jak opisuje dr Nathan Emery z Uniwersytetu Londyńskiego, w eksperymentach wykorzystano tubę, w której dolnej części znajdowała się klapka. W tej samej tubie umieszczono pożywienie. Gawrony szybko zorientowały się, że do tuby wystarczy wrzucić kamyk odpowiedniej wielkości, aby klapka się uchyliła i by wypadł obiad. Co ciekawe, ptaki potrafiły również wybrać spośród wielu kamieni ten jeden, który odpowiednio działał.
Drugi test był bardziej skomplikowany – opisuje autor całego badania Christopher Bird z Uniwersytetu Cambridge – sprytne gawrony musiały użyć dwóch różnych narzędzi, aby się dostać do jedzenia. Tym razem smakowity robaczek tkwił w mniejszej rurce z klapką na dnie. W większej tubie umieszczono kamyk pasujący do mniejszej, ale żeby się do niego dostać, ptaki musiały skorzystać z większego kamyka otwierającego klapkę. Gawrony poradziły sobie z tym bez trudu.
– Okazało się, że potrafią wybrać odpowiednie narzędzia do konkretnego zadania i wykazują elastyczność – mówił Bird sieci BBC. – To badanie dowodzi kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów – dodaje Emery.
Cztery sprytne gawrony zaskoczyły naukowców jeszcze raz. Okazało się, że potrafią wygiąć kawałek drutu w taki sposób, aby wyciągnąć takim prowizorycznym haczykiem jedzenie z cienkiej rurki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA