fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Czy nowy właściciel kamienicy może pozbyć się lokatorów?

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
[i][b]Jestem lokatorką starej kamienicy, którą wykupił urzędnik miasta. Od 15 lat miałam przydział z urzędu miasta na lokal, którym miasto zarządzało z braku właściciela. Raptem znalazł się spadkobierca, który dom sprzedał pracownikowi urzędu miasta. Teraz nowy właściciel podnosi czynsz, robi wszystko, aby się nas pozbyć. Czy mamy jakieś szanse na inne mieszkanie z urzędu miasta? Urząd twierdzi, że nie może nam pomóc.[/b] [/i]
[i]- A.F.[/i]
Podwyżki czynszu lub innych opłat za mieszkanie muszą być wprowadzone zgodnie z prawem. Jeżeli dochodzi do jego naruszenia, można podwyżkę kwestionować. Piszemy o tym w artykułach [link=http://www.rp.pl/artykul/280633,280353_Mozna_sie_bronic_przed_podwyzka.html]"Można się bronić przed podwyżką"[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/280633,64315_Kiedy_administracja_podnosi_czynsz.html]"Kiedy administracja podnosi czynsz"[/link].
Właściciel kamienicy nie może eksmitować na bruk osób, które nie płacą czynszu. Niektórym kategoriom najemców sąd przyzna w wyroku eksmisyjnym lokal socjalny, który powinna zapewnić gmina. Osobom, które nie mają prawa do lokalu socjalnego należy zapewnić pomieszczenie tymczasowe ([link=http://www.rp.pl/artykul/83266,280351_Przepisy_gwarantuja_dach_nad_glowa.html]"Przepisy gwarantują dach nad głową"[/link]. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przepisy o zakazie eksmisji na bruk są obarczone wadami, które w praktyce mogą dopuścić do sytuacji, gdy eksmitowany pozostawiony zostanie bez dachu nad głową ([link=http://www.rp.pl/artykul/83266,261525_Jak_sie_pozbyc_zadluzonego_lokatora.html]"Sposób na pozbycie się zadłużonego lokatora"[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/264152,288363_Polskie_prawo_toleruje_eksmisje_na_bruk.html]"Polskie prawo toleruje eksmisje na bruk"[/link]).
Warto wiedzieć, że lokatorzy prywatnych kamienic mają prawo starać się o dodatek mieszkaniowy. O tym, jakie warunki musi spełniać wnioskujący o dodatek piszemy w tekście [link=http://www.rp.pl/artykul/280633,280342_Jak_otrzymac_doplate_do_czynszu.html]"Jak otrzymać dopłatę do czynszu"[/link].
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA