fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Amerykańska gospodarka kontynuuje spadek

Giełda przy Wall Street
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
PKB spadł w pierwszym kwartale tego roku o 6,1 proc., co oznacza niewielką poprawę wobec poprzedniego kwartału (6,3 proc.)
Gospodarka USA kontynuuje zjazd. Według wstępnych danych zaprezentowanych dziś przez Departamentu Handlu amerykański Produkt Krajowy Brutto zmniejszył się w pierwszym kwartale tego roku o 6,1 procent. Analitycy spodziewali się spadku o jedynie 4,9 procent.
Było to najgorsze pół roku od lat 1957-1958.
W skali roku PKB zmalał o 2,6 procent.
Departament Handlu podał jednocześnie, że bazowy indeks cen PCE, najlepiej, w ocenie Fed, odzwierciedlający presję cenową w amerykańskiej gospodarce, wzrósł w pierwszym kwartale 1,5 procent wobec 0,9 procent w czwartym kwartale. Wzrost ten jest zgodny z oczekiwaniami analityków.
Natomiast indeks cen PCE, obejmujący także zmienne ceny żywności i nośników energii, wyniósł w pierwszym kwartale minus 1,0 procent wobec minus 4,9 procent w czwartym kwartale. W tym wypadku również dana ta pokrywa się z oczekiwaniami analityków.
Wydatki amerykańskich konsumentów, które odpowiadają za 70 proc. wartości PKB, wzrosły w lutym (0,2 proc.) ale znacznie wolniej niż w styczniu (1 proc.).
Nastroje konsumentów w marcu były nadal bliskie poziomu sprzed 30 lat.
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA