fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Czy odszkodowanie jest opodatkowane

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Jestem właścicielką pola ornego, na którym został wybudowany rurociąg naftowy wraz z urządzeniami i linią światłowodową. Z PKN Orlen podpisałam ugodę przyznającą odszkodowanie za straty poniesione w związku z budową. Na początku roku otrzymałam od nich PIT-8C. Czy powinnam opodatkować odszkodowanie w zeznaniu rocznym?
[i][b]Odpowiada Anna Welsyng, radca prawny i doradca podatkowy:[/b][/i]
[b]Tak.[/b] Zwolnienie dla tego typu odszkodowań zostało wprowadzone do ustawy o PIT dopiero od 1 stycznia 2009 r. Jeśli więc rekompensata została wypłacona w 2008 r., to będzie opodatkowana. Co prawda w 2008 r. było w przepisach zwolnienie, które dotyczyło odszkodowań wypłaconych na podstawie ugód posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, m.in. z tytułu szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie w wyniku prowadzenia inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jednak nie obejmowało ono wówczas rurociągów naftowych, które nie mieściły się w pojęciu urządzeń infrastruktury technicznej. Odszkodowanie otrzymane w 2008 r. jest więc przychodem z innych źródeł, opodatkowanym na zasadach ogólnych (tak też w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 sierpnia 2008 r., nr ILPB2/415-413/08-2/JK[/b]).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA