fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Wielki strach przed wielką grypą

AFP
Pytań o stan zdrowia może się spodziewać podróżny przylatujący z zachodniej półkuli. Jutro w Warszawie zbierze się specjalny sztab. Groźna świńska grypa, która zaatakowała Meksyk, jeszcze do Polski nie dotarła. Strach - już tak.
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/2,296522_MSZ__Uwaga_na_podroze_do_Ameryki.html" "target=_blank]MSZ apeluje do podróżnych o ostrożność[/link][/b]
Wirus jest nieznaną dotąd i bardzo groźną mutacją wirusów świńskich, ludzkich i ptasich, w tym elementów europejskich i azjatyckich wirusów świńskich.
Według najnowszych danych, zaraziło się nim w Meksyku od 13 kwietnia ponad 1300 osób. Zmarło być może 81, choć oficjalnie potwierdzono 20 przypadków śmiertelnych.
Prezydent Felipe Calderon wydał dekret, na mocy którego rząd i służba zdrowia uzyskały prawo do izolowania osób chorych, inspekcji mieszkań prywatnych i miejsc pracy oraz do nadzorowania transportu powietrznego, morskiego i lądowego, by ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się epidemii.
[srodtytul]Po drugiej stronie granicy[/srodtytul]
Ten sam wirus stwierdzono u chorych na terytorium USA.
Władze stanowe Kalifornii poinformowały w o siódmym przypadku zarażenia wirusem świńskiej grypy w tym stanie. 35-letnia kobieta całkowicie wyzdrowiała.
Testy potwierdziły, że w Nowym Jorku ośmioro dzieci zachorowało na grypę typu A. Objawy choroby były jednak łagodne, a dzieci wracają do zdrowia.
Również władze stanu Kansas potwierdziły, że zdiagnozowano tam dwa przypadki zarażenia grypą typu A.
[srodtytul]Unia: do nas jeszcze nie dotarło[/srodtytul]
Komisja Europejska oświadczyła, że dotąd nie stwierdzono na terenie UE ani jednego przypadku świńskiej grypy. - Bacznie obserwujemy rozwój sytuacji i oceniamy napływające informacje - powiedziała rzeczniczka KE.
[srodtytul]Grypa ma "potencjał pandemii"[/srodtytul]
- Świńska grypa, która pojawiła się w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, "ma potencjał" spowodowania ogólnoświatowej pandemii, ale za wcześnie jeszcze, by powiedzieć, że do tego dojdzie - stwierdziła dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan.
WHO zwołała w trybie pilnym naradę ekspertów. Zdecydowali oni, że potrzebne są dodatkowe informacje, by można było podjąć decyzje o alarmie ostrzegającym przed pandemią.
WHO zaapelowała jednak do władz wszystkich krajów, by monitorowały ogniska nietypowych chorób o symptomach podobnych do grypy lub zapalenia płuc.
[srodtytul]Samoloty pod specjalnym nadzorem[/srodtytul]
Steward linii lotniczych British Arilines, który powrócił z Meksyku, został hospitalizowany w Londynie. Rzecznik szpitala przyznał, że mężczyznę przyjęto w związku z "symptomami przypominającymi grypę i reaguje dobrze na leczenie". Alarm okazał się fałszywy.
Także grupę nauczycieli i licealistów z Nowej Zelandii, którzy wrócili do kraju z Meksyku z niepokojącymi objawami, objęto kwarantanną. Tu jednak testy potwierdziły grypę - jeszcze nie wiadomo, czy świńską - u 10 uczniów.
Do szpitala trafił także 26-letni Izraelczyk, który wrócił z podróży do Meksyku z objawami grypy. To pierwsze podejrzenie świńskiej grypy w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie.
Szczególny stan pogotowia wprowadzają kraje azjatyckie, które od wielu miesięcy żyją w strachu przed innym zabójczym wirusem, ptasiej grypy.
[srodtytul]Jutro sztab w Warszawie[/srodtytul]
Jutro w Warszawie zbierze się specjalny "międzyresortowy komitet pandemiczny". Mogą tam zapaść decyzje o ewentualnych środkach zapobiegawczych. Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar przypomniał w Polskim Radiu, że już dwa lata temu został opracowany "polski plan pandemiczny" dla wszystkich urzędów. [b][link=http://www.rp.pl/artykul/296662.html" "target=_blank]Więcej o polskich działaniach zapobiegawczych[/link][/b]
[ramka]Ostatnia pandemia grypy wybuchła w 1968 roku; grypa "Hongkong" zabiła wtedy ok. miliona ludzi na całym świecie.[/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA