fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Gospodarka Rosji kurczy się coraz szybciej

AFP
Iwona Trusewicz
Wartość rosyjskiego PKB spadła o prawie 10 procent. Potrzebna będzie kolejna nowelizacja budżetu
Najnowsze dane mówią o rekordowym spadku wartości rosyjskiego PKB w pierwszym kwartale. Sięgnął on 9,5 proc. To efekt przede wszystkim spadku inwestycji o 18 proc., niższych obrotów handlu detalicznego o 1,1 proc., stagnacji na rynku kredytów i braku ożywienia w budownictwie.
– Słabo idzie finansowanie inwestycji kolejowych, projektów w infrastrukturę w regionach i na poziomie rządowym – przyznał wiceminister rozwoju gospodarczego Andriej Klepacz. Zapowiedział, że w drugim kwartale PKB skurczy się od 8,7 proc. (wariant pozytywny) do nawet 10 proc.
– Jeżeli w pierwszym kwartale gospodarka sięgnęła dna, to w drugim spodziewamy się lekkiego ożywienia. Szczególnie w przemyśle samochodowym, spożywczym i być może w metalurgii – mówił ostrożnie wiceminister. Przyznał, że najbardziej groźne są rosnące tzw. złe długi przedsiębiorstw i instytucji, które wciąż rosną.
Przy wynikach pierwszego kwartału nierealna się stała rządowa prognoza spadku rocznego jedynie o 2,2 proc. Klepacz, jako pierwszy wysoki urzędnik, przyznał, że bliższa prawdzie jest najnowsza prognoza MFW o 6-procentowym spadku. A to oznacza m.in. dużo mniejsze od założonych w znowelizowanym budżecie wpływy z podatków od przedsiębiorstw i obywateli.
[wyimek]9,5 proc. spadła wartość rosyjskiego PKB w pierwszym kwartale tego roku[/wyimek]
– Sytuacja może być trudna, bo w pierwszym kwartale dzięki wydatkom budżetowym na sferę socjalną nie spadł poziom usług w ochronie zdrowia oraz oświaty i nauki – przypomina Aleksiej Pawłow, analityk kompanii Arbat Kapitał dla Gazety.ru.
Dziś w rosyjskim budżecie zieje dziura wielkości 8 proc. PKB, czyli 94 mld dol., licząc po kursie 35 rubli za dol. Pomimo spadku wpływów w tym roku szacowanych na 42 proc. rząd zapisał zwiększenie o 5 proc. wydatków. Putin wiele razy zapewniał, że Rosjanie mogą być spokojni o swoje emerytury i zasiłki. A państwo nie pozostawi bez pomocy najbiedniejszych.
Teraz i te zapewnienia mogą się okazać gołosłowne.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA