fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Kmita zagląda do kuchni i salonów

Najnowszy spektakl grupy Rafała Kmity ma być powrotem do klasycznego kabaretu. Usłyszymy skecze przeplatane piosenkami
Materiały Promocyjne
Grupa Rafała Kmity, związana od początku istnienia z Krakowem, swój najnowszy spektakl pokaże w stołecznym Teatrze Capitol. Przedstawienie mogli już oglądać między innymi widzowie rodzimego przeglądu Paka, ale to w Warszawie zaplanowano jego oficjalną premierę.
Zespół nie zamierza się jednak przenosić na Marszałkowską. Niezależność wciąż jest jego znakiem rozpoznawczym.
Grupa działa od 1993 r. Pierwszy spektakl „Głusi jak pień” był klasyczną składanką piosenek i skeczów. Artyści, wśród których początkowo była Anita Lipnicka, zdobyli pierwsze miejsce na Pace ‘93. Potem przyszły kolejne spektakle: „Trzy zdania o umieraniu” – tragikomiczna opowieść o śmierci, „Pop-show” podejmujący temat współczesnych mediów oraz inspirowany kulturą i tradycją rosyjską „Wszyscyśmy z jednego szynela”.
W kolejnych latach Rafał Kmita (autor scenariuszy, tekstów piosenek i reżyser wszystkich spektakli) przygotował komedię „Ca-sting” oraz pełne żydowskich inspiracji widowisko „Aj waj!, czyli historie z cynamonem”. Jak na 16 lat działalności sześć zrealizowanych premier to niezbyt imponujący wynik. Ale Rafał Kmita jest perfekcjonistą. Każdą pracę nad spektaklem rozpoczyna od gruntownych studiów tematu. Przyznaje też, że „spala się przy pisaniu, reżyserowaniu” i po każdym nowym programie potrzebuje czasu, by odpocząć i odbudować siły przed kolejnym przedsięwzięciem.
Czego możemy się spodziewać po poniedziałkowej premierze? „Dość!... dobry wieczór kabaretopodobny” ma być pierwszą częścią tryptyku. Rafał Kmita zapowiada powrót do tradycyjnego kabaretu. Spektakl będzie kolażem skeczów oraz piosenek w ostry i błyskotliwy sposób komentujących naszą codzienność. Kmita zajrzy do polskich domów, kuchni, salonów, a także do urzędów i parlamentu.
Muzykę do spektaklu skomponował Bolesław Rawski. Na scenie zobaczymy m.in. Okasnę Pryjmak, Zuzannę Skolias, Grzegorza Klisia, Arkadiusza Lipnickiego, Dariusza Starczewskiego. Sam Rafał Kmita, absolwent socjologii, który studiował też teatrologię i filmoznawstwo, nigdy nie pojawia się w swoich spektaklach. Ale bardzo stresuje się podczas każdego przedstawienia. Publiczność zawsze jest inna, a kabareciarz nie chce jej zawieść.
[i]„Dość!...” Grupa Rafała Kmity, Teatr Capitol, Warzszawa, ul. Marszałkowska 115, bilety: 49 – 59 zł, rezerwacje: tel. 022 620 21 42, spektakle przedpremierowe: piątek (24.04) – niedziela (26.04), godz. 19.30, premiera: poniedziałek (27.04), godz. 19[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA