fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Megaszybki Internet wchodzi na rynek

Flickr
Dostawcy Internetu stają do wyścigu na prędkość przesyłu danych. UPC Polska zalicytowało 30 Mb/s. TP SA ma odpowiedzieć jeszcze w tym roku
UPC Polska zmieniło ofertę dostępu do Internetu, podnosząc prędkość wszystkich łączy. Abonenci najdroższego pakietu w cenie 120 zł mogą serfować teraz z nominalną prędkością 30 Mb/s. Pięć lat temu nawet 2 Mb/s były poza ich zasięgiem. UPC jest trzecim co do wielkości dostawcą Internetu (400 tys. abonentów) po Telekomunikacji Polskiej i Netii, ale znacznie wyprzedza swoich rywali pod względem parametru wydajności swoich usług. Na rynku detalicznym TP potrafi na razie zaoferować 6 Mb/s, a Netia 16 Mb/s. To wynik technicznych ograniczeń ich sieci.
Według szacunków Netii, która korzysta z linii abonenckich TP, tylko 30 – 40 proc. łączy narodowego operatora nadaje się do świadczenia usług internetowych o większych prędkościach. Po części to efekt przestarzałej infrastruktury, po części ograniczeń technologii ADSL, jaką stosują firmy telekomunikacyjne w swoich sieciach internetowych. Im dalej od mieszkania klienta do urządzeń sieci telekomunikacyjnej, tym niższe prędkości.
Operatorzy sieci kablowych (jak UPC) nie znają takich ograniczeń. Pakiety 6 Mb/s oferują wszystkie większe sieci. Warszawski Aster już w zeszłym roku wprowadził łącze 10 Mb/s, a Multimedia Polska podwyższyły prędkości swoich pakietów internetowych przed Bożym Narodzeniem.
[wyimek]80 procent łączy internetowych w Polsce oferuje prędkość nieprzekraczającą 2 Mb/s[/wyimek]
– Ten wyścig ma charakter głównie prestiżowy i marketingowy. Dla przeciętnego abonenta te prędkości nie mają realnego znaczenia – mówi sceptyczny przedstawiciel Telekomunikacji Polskiej. Jednak, choćby z przyczyn prestiżowych, TP nie chce odstawać od konkurentów. Według informacji „Rz” w tym roku może wprowadzić łącze o prędkości 20 Mb/s, pod warunkiem że uda się jej na czas dokonać modyfikacji w systemach teleinformatycznych.
W Europie operatorzy wolą konkurować z rywalami prędkością internetowych usług, żeby nie obniżać cen. Według ostatniego raportu KE w Polsce przeważają (ponad 80 proc.) łącza o prędkości od 144 kb/s do 2 Mb/s. Tylko na Cyprze jest ich więcej. W 17 z 22 przeanalizowanych przez KE państw przeważają łącza 2 – 10 Mb/s i szybsze.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA