fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Kanclerz uczelni szefem zorganizowanej grupy przestępczej?

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Do CBŚ wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu wyprowadzenia z jednej z warszawskich szkół wyższych ponad 5 mln zł
– To był jeden z moich najbliższych przyjaciół – tak Marek Konopczyński mówi o Jacku Budnerze. Ten pierwszy jest rektorem Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie Pedagogium, drugi był do niedawna jej kanclerzem.
Panowie nie tylko się bowiem przyjaźnili, ale i razem działali w biznesie. Warszawską uczelnię w 2004 r. powołała do życia spółka Academos, w której mieli po połowie udziałów.
Przyjaźń skończyła się gwałtownie. W ubiegłym miesiącu Konopczyński zawiadomił Centralne Biuro Śledcze o swych podejrzeniach, że w latach 2006 – 2008 Budner miał prać pieniądze w Pedagogium, dopuszczać się fałszerstw i wyłudzeń, co w sumie przyniosło szkole 5 mln zł strat.
Konopczyński doniósł, że „z wielkim prawdopodobieństwem na szkodę WSPR działała zorganizowana grupa przestępcza”, a Budner stał na jej czele. Miał zaplanować wyprowadzanie pieniędzy poprzez faktury wystawiane przez zaprzyjaźnione firmy za fikcyjne prace, związane m.in. z marketingiem i reklamą. Według Konopczyńskiego Budner, który posiadał upoważnienie do jednoosobowego dysponowania kontem uczelni, pobierał pieniądze w gotówce z banków i bankomatów. Potem miał przedstawiać lewe faktury na pobrane sumy.
– Boli mnie, że chciał doprowadzić uczelnię do upadku – mówi rektor. Podkreśla, że o sprawie dowiedział się dopiero na początku 2009 r., gdy się okazało, że nie ma pieniędzy na pensje dla wykładowców. – Byłem zszokowany, bo nigdy nie zdarzyła się taka sytuacja – tłumaczy.
Budner stracił stanowisko kanclerza, a uczelnia zleciła zbadanie swych finansów firmie konsultingowej. Zakwestionowała ona zasadność wydatków na ponad 5 mln zł.
Wśród wątpliwych faktur znajdują się m.in. dwie z końca kwietnia 2007 r. z tytułu druku ulotek. Opiewają na łączną kwotę 136 tys. zł.
„Biorąc pod uwagę cenę rynkową – istnieją oferty, gdzie druk 35 000 ulotek kosztuje w przybliżeniu 800 złotych – a wraz ze wzrostem ilości maleje przecież cena – daje to co najmniej 6 000 000 ulotek wydrukowanych tylko na podstawie tych faktur. To by wystarczyło, by każdy mieszkaniec Warszawy co najmniej trzykrotnie otrzymał ulotkę dotyczącą tylko rekrutacji 2007/2008” – czytamy w zawiadomieniu do CBŚ.
– Cały czas sprawdzamy finanse uczelni – mówi „Rz” nowy kanclerz Maciej Rudnicki.
Jacek Budner w rozmowie z „Rz” zapewnia: – Nigdy nie zdefraudowałem pieniędzy. To wszystko to jakieś bzdury.
Twierdzi, że został nielegalnie odwołany z funkcji kanclerza. – Zamierzam walczyć o swoje, ponieważ według sporządzonej opinii prawnej w dalszym ciągu pełnię tę funkcję.
Biuro prasowe Komendy Głównej Policji do momentu zamknięcia numeru nie skomentowało sprawy.
Kanclerz Rudnicki zapewnia, że uczelnia jest w dobrej kondycji finansowej i nie grozi jej bankructwo. W Pedagogium uczy się 4 tys. studentów, szkoła zatrudnia ponad 300 pracowników naukowych i dydaktycznych.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.nisztor@rp.pl]p.nisztor@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA