fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Ostatnia bajka Brunona Schulza

Konie z bajki Schulza o Królewnie Śnieżce pokazano na zaproszeniu Yad Vashem
Rzeczpospolita
Jan Bończa-Szabłowski
Instytut Yad Vashem w Tel Awiwie po raz pierwszy publicznie zaprezentuje dziś fragmenty drohobyckich malowideł Brunona Schulza po rekonstrukcji
Prace jednego z najoryginalniejszych polskich artystów pochodzenia żydowskiego odkryte zostały w 2001 roku w rodzinnym mieście Schulza. Według specjalistów przedstawiają bajkę o Królewnie Śnieżce. Malowidła, jedne z ostatnich prac artysty, powstały w szczególnych okolicznościach. W zajętym przez Niemcy Drohobyczu Schulz malował je na przełomie 1941/1942 roku na rozkaz gestapowca Feliksa Landaua.
Nieoczekiwany wywóz do Izraela wyrwanych ze ścian części malowideł wywołał światowe protesty. Przeciwnicy – m.in.
Jerzy Ficowski, poeta i najwybitniejszy znawca twórczości Schulza – twierdzili, że ich miejsce jest w Drohobyczu.
– Schulz zginął, bo był Żydem, a jego prace tworzone pod przymusem są świadectwem Holokaustu. Dlatego powinny pozostać w naszym instytucie – mówi „Rz” prof. Israel Gutman z Yad Vashem.
Pozostała część fresków, odkryta kilka tygodni później, trafiła do zbiorów Muzeum Krajoznawczego w Drohobyczu i była przed kilkoma laty pokazywana w Polsce. To właśnie te malowidła mogłyby stanowić zaczątek postulowanego od lat Muzeum Schulza w znajdującym się dziś na Ukrainie Drohobyczu.
– Z satysfakcją przyjmuję informację o zakończeniu prac konserwatorskich fragmentów muraliów autorstwa wielkiego polskiego artysty Brunona Schulza – powiedział „Rz” minister kultury Bogdan Zdrojewski. – Twórczość Schulza stanowi integralny element kanonu literatury nie tylko polskiej, ale i ogólnoświatowej. Żałuję zarazem, że nie doszło do realizacji wspólnego, polsko-ukraińskiego projektu utworzenia Muzeum Brunona Schulza w jego rodzinnym mieście.
Strona polska kilkakrotnie przedkładała stronie ukraińskiej propozycję podjęcia wspólnych prac zmierzających do powołania takiej placówki muzealnej. Nie tracę nadziei, że w nieodległej przyszłości Polska i Ukraina we współpracy z innymi państwami podejmą decyzję o utworzeniu Muzeum Brunona Schulza w Drohobyczu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA