fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Wielolicy demon w akcji

Żywiołak ma olbrzymią szansę na zmianę podejścia do nowej polskiej twórczości ludowej
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Pogański biometal, a może starosłowiańska psychodelia? Nad miejscem do zaszufladkowania piątkowego gościa Stodoły nie ma się co głowić.
Grupa przedstawia się sama w jednej z 13 piosenek umieszczonych na swym właśnie wydanym, pełnowymiarowym debiucie „Nowa ex-tradycja”: „Jestem małpą w twoim ogrodzie, jestem ogniem tańczącym po lodzie, jam zaraza ziejąca z Chochoła, nie z tej ziemi, z tej ziemi – Żywiołak. Jestem wielolicym demonem, Sarmatą dumnym, rozmarzonym”.
To wersy Roberta Jaworskiego, który nie tylko gra na rekonstruowanych instrumentach dawnych w rodzaju liry korbowej, fidli czy lutni, ale też dzieli się z wokalistką Izą Byrą i gitarzystą, jak też basistą Robertem Wasilewskim obowiązkami autora.
– Ja tak naprawdę jeszcze do niedawna nie potrafiłem komponować tekstów. Myślę, że to Bolesław Leśmian spowodował, że sam zacząłem pisać – tłumaczył w rozmowie Jaworski. – Nie jestem pasjonatem poezji – mało we mnie chyba wrażliwości w tym temacie. Jestem raczej takim folkowym punkiem.
I tak jak punk zmienił historię muzyki i sposób myślenia o niej, tak Żywiołak ma olbrzymią szansę na zmianę podejścia do nowej polskiej twórczości ludowej. Koniec z koncertami w ciasnych salkach, gdzie artyści wszystkich przybyłych potrafią wymienić z imienia, za spontaniczną reakcję zaś uważa się parę klaśnięć w dłonie, przytupywanie i co bardziej intensywne wiercenie się na krześle.
Tym razem mówimy o muzykach, którzy podczas konkursów rockowych odprawiają czysto gitarowe zespoły z kwitkiem, spotkania folkowe rozpalają do białości, a reggae’owego wydawcę skłonili do podpisania kontraktu płytowego.
Można bowiem nie mieć najmniejszego pojęcia o mitologii słowiańskiej czy nordyckiej, nie wiedzieć, czym jest noc kupały, śmiać się z leśmianowskich klechd, a Żywiołak i tak się wedrze do naszych uszu, pozwalając to wszystko odczuć.
Ciężki, hipnotyczny rytm wraz z wiedźmim wokalem Anuchy Piotrowskiej i zajadle granymi partiami instrumentalnymi jednocześnie pobudza i niepokoi, zupełnie odrywając od rzeczywistości.
[i]Żywiołak, Stodoła, ul. Batorego 10, bilety: 30 – 38 zł, informacje: [link=http://www.stodola.pl" target="_blank]www.stodola.pl[/link], piątek (23.1), godz. 20.30[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA