fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Statki, mgła i GPS, czyli innowacje po polsku

Andreas Bauer z firmy Balysio odbiera podczas wczorajszej gali nagrodę „Kamerton innowacyjności 2008”. Nagrodę wręczają Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” oraz Andrzej Osiński (w środku) z firmy Dun & Bradstreet
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. Siedem spółek otrzymało nagrody „Kamerton innowacyjności 2008”
Serwis społecznościowy dla użytkowników telefonów komórkowych to pomysł wrocławskiej firmy Belysio na biznes. Jego użytkownicy mogą np. zobaczyć aktualne położenie swoich znajomych na mapie. Belysio ma już ok. 40 tys. zarejestrowanych użytkowników.
To tylko jeden z wielu przykładów rozwiązań nagrodzonych w rankingu najbardziej innowacyjnych firm w Polsce „Kamerton innowacyjności 2008”. W gronie przedsiębiorstw zatrudniających nie więcej niż dziewięć osób Belysio okazało się bezkonkurencyjne.
Na wczorajszej uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie w siedzibie BRE Banku, pomysłodawcy rankingu będącego wspólnym przedsięwzięciem także PKPP Lewiatan, Dun and Bradstreet i „Rzeczpospolitej”, nagrody odebrali zwycięzcy dziewięciu innowacyjnych kategorii. Wśród najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw ze względu na wielkość oprócz Belysio nagrodzeni zostali także Telesto (małe firmy), Gazomet (średnie) i ICN Polfa Rzeszów (duże).
Każda z tych firm zasługuje na uwagę. Telesto to producent unikalnych systemów gaśniczych, w których zamiast piany lub proszku używana jest mgła. Ich rozwój był w dużej mierze finansowany środkami unijnymi. Gazomet dostarcza unikalne kurki gazowe dla urządzeń gazowniczych. – Zastosowanie bardzo logicznych rozwiązań, które już po wymyśleniu wydają się wciąż banalne, przynosi niesamowite efekty – mówi prezes Gazometu Robert Aszkiełowicz.
ICN Polfa Rzeszów wyspecjalizowała się z kolei w lekach wspierających walkę z nowotworami, łuszczycą czy z wirusowym zapaleniem wątroby. Ale laur przyniosły jej głównie innowacyjne rozwiązania organizacyjne, za które spółka otrzymała odrębną nagrodę.
„Kamerton innowacyjności 2008” jest rankingiem wyjątkowym. Ankiety trafiły do kilkunastu tysięcy firm w Polsce. Ostatecznie do finału zakwalifikowały się 374 przedsiębiorstwa. Te, które chciały się pochwalić i ujawnić wyczerpujące informacje o swojej działalności.
Na ocenę firm wpływały następujące kryteria: charakter innowacyjności, źródła innowacji, efekty wdrożeń innowacyjnych rozwiązań w praktyce oraz skala nowości. Kryterium charakteru innowacyjności obejmowało podział wdrożonych praktyk na innowacje procesowe, produktowe, marketingowe i organizacyjne. Na tej podstawie przygotowano kolejne cztery podrankingi. Oceniano też własne rozwiązania i wdrożone w firmie oraz patenty, uzyskane od stycznia 2007 r. do czerwca 2008 r.
Wśród zwycięzców podrankingów według typów innowacyjności znalazły się zarówno firmy dopiero rozwijające swój biznes, jak i te znane na świecie. W kategorii procesowych zwyciężył polski oddział koncernu IBM, a wśród innowacji produktowych Damel SA produkujący m.in. nowoczesne silniki dla maszyn górniczych. Silniki firmy z Dąbrowy Górniczej można znaleźć w większości kopalń z całego świata. Najlepszym innowatorem marketingowym została Gdańska Stocznia Remontowa SA, wytwarzająca konstrukcje morskie od statków po platformy wiertnicze.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA