fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Giną za wiarę w Chrystusa

W sierpniowych pogromach w stanie Orissa w Indiach zniszczono ponad 180 kościołów (zdjęcie kaplicy w Munigudzie)
AP
Ewa K. Czaczkowska
Każdego dnia 460 chrześcijan jest mordowanych w świecie z powodu ich wiary. Rocznie to 170 tysięcy.
– Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie – mówi Tomasz Korczyński z polskiego biura międzynarodowej organizacji Kirche in Not (Pomoc Kościołowi w Potrzebie), która opracowała raport na temat prześladowań wyznawców Chrystusa “Prześladowani i zapomniani”.
Z monitoringu instytucji kościelnych wynika, że sytuacja się zaognia. Dwa lata temu na liście organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie były 24 kraje, w których łamane są swobody religijne, a chrześcijan się prześladuje. W tym roku znalazły się na niej już 34 państwa.
Bycie chrześcijaninem na przykład w Egipcie czy Turcji oznacza zakaz zatrudnienia albo zamknięcie drogi awansu w instytucjach publicznych, także w wojsku i policji.
To najłagodniejsza forma dyskryminacji religijnej. Są bowiem kraje, gdzie za przejście na chrześcijaństwo płaci się życiem. Tak jest w Arabii Saudyjskiej, Pakistanie czy Bangladeszu, gdzie obowiązuje prawo szarijatu, albo na Sri Lance czy w Bhutanie, gdzie religią państwową jest buddyzm. Według informacji chrześcijańskiej organizacji The Voice of the Martyrs w sierpniu 2008 roku pewien Saudyjczyk, członek policji religijnej, gdy dowiedział się, że jego córka przeszła na chrześcijaństwo, obciął jej język, a następnie spalił ją żywcem. To niejedyny taki przypadek. Konwertytom obcinane są ręce, są nawet krzyżowani. Do takich zbrodni doszło w Sudanie i w Etiopii.
Poważnym problemem w wielu krajach świata, które teoretycznie gwarantują wolność wyznania, jest istnienie nacjonalistycznych ugrupowań islamskich czy hinduistycznych tolerowanych przez władze. To one dokonują pogromów. Tak jest w Indiach, gdzie w stanie Orissa od sierpnia zginęło około 200 chrześcijan.
Wyznawcy Chrystusa prześladowani są również w Wietnamie, Birmie i Zimbabwe, a także w Korei Północnej. Z objętego wojną Iraku uciekają chrześcijanie prześladowani przez szyitów. W 2003 roku żyło ich tam 800 tysięcy, obecnie jest ich tylko około 300 tysięcy.
– W sumie około 350 milionów chrześcijan na świecie doznaje różnego typu dyskryminacji ze względu na wiarę, w tym około 200 milionów cierpi z powodu prześladowań – podsumowuje dyrektor polskiego biura Pomoc Kościołowi w Potrzebie ksiądz Waldemar Cisło.
W ubiegłym roku zostało zamordowanych 21 misjonarzy, w tym 15 księży. Od 2001 roku zginęło już prawie 200 misjonarzy.
W raporcie zasygnalizowano także nowe zjawisko, które od kilku lat daje o sobie znać w Europie i w Ameryce.
– W krajach z kręgu kultury chrześcijańskiej, o utrwalonych demokracjach, dochodzi do obrażania i wyszydzania symboli religijnych, a także do zmuszania chrześcijan do wyrzekania się wartości chrześcijańskich w imię wypaczonego pojęcia wolności – mówi Tomasz Korczyński.
– Dochodzi nawet do przypadków wyrzucania z pracy. Na razie nasz raport nie obejmuje tego typu zjawisk, ale niewykluczone, że – jeżeli sytuacja się nie zmieni – umieścimy w nim takie państwa, jak Wielka Brytania, Hiszpania, Szwecja, Norwegia czy Kanada, gdzie takie wydarzenia miały miejsce.
Ksiądz Waldemar Cisło podkreśla bezradność instytucji państwowych i międzynarodowych, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych czy Unia Europejska, wobec naruszania prawa do wolności wyznania. – Poprawność polityczna i interesy ekonomiczne biorą górę – mówi ksiądz Cisło. – Siła oddziaływania może będzie większa, gdy Kościół połączy wszystkie rozproszone głosy sprzeciwu na świecie – dodaje.
[ramka][srodtytul]Męczennicy xxi wieku[/srodtytul]
Dziesięć krajów, w których najbardziej prześladowani są chrześcijanie:
1. Korea Północna
2. Arabia Saudyjska
3. Wietnam
4. Laos
5. Iran
6. Malediwy
7. Somalia
8. Bhutan
9. Chiny
10. Afganistan
Ostatnio do masowych prześladowań wyznawców Chrystusa doszło w indyjskim stanie Orissa.
[/ramka]
[i]Strona organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie [link=http://www.pkwp.org]www.pkwp.org[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA