fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Analitycy zapowiadają obniżki

Rzeczpospolita
W październiku koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do budowy domu 152-metrowego domu był o ponad 4,7 tys. niższy niż we wrześniu i wynosił 164,3 tys. zł.
Ceny materiałów były 2,4 proc. niższe niż w styczniu bieżącego roku, a zarazem o 1,6 proc. wyższe niż przed rokiem.
Główną przyczyną zmniejszenia kosztów zakupu materiałów jest ponad 20-proc. spadek cen prętów zbrojeniowych stropu i wieńca. W październiku w stosunku do września, tańsze o ok. 5 proc. były pustaki ceramiczne, cegła dziurawka, płyta styropianowa, drewno.
Spadły ceny wełny mineralnej oraz płyty gipsowo-kartonowej (minus 10 proc.). Spadek większości cen materiałów używanych przy budowie stropu nad parterem, obniżył o blisko jeden tys. zł całkowity koszt zakupu tych materiałów.
Ponad 5-proc. spadek cen płytek ceramicznych oraz blachy ocynkowanej spowodował blisko 2-proc. spadek kosztów zakupu materiałów związanych z elewacją. Analitycy przewidują dalsze niewielkie obniżki.
– W sklepach i składach budowlanych widać koniec sezonu. Przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych w październiku były o 10 – 12 proc. wyższe niż przed rokiem, a zarazem niższe o 4 – 5 proc. niż we wrześniu – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu grupy PSB.
W tabeli obok przedstawiamy ceny materiałów potrzebnych do wybudowania domu o powierzchni 152 mkw.
[ramka][b]Materiały wykończeniowe - spadek cen[/b]
Koniec tego roku może być bardzo sprzyjającym okresem do podjęcia decyzji o zakupie większości materiałów budowlanych i wykończeniowych. Kończący się sezon budowlany oznacza liczne promocje – to okazja, aby kupić materiały znacznie taniej niż na początku sezonu lub w jego szczycie.
W listopadzie w stosunku do października podrożały o 0,6 proc. farby, lakiery, tapety. Nie zmieniły się ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń.
Spowolnienie na rynku budowlanym nie dotknie stolarki drzwiowej tak wyraźnie, jak inne branże, więc nie należy się spodziewać spadku cen. W 2009 roku ceny mogą wzrosnąć o 5 – 7 proc. – twierdzi Arkadiusz Śmiłowski, dyrektor Działu Zakupów Składów Budowlanych VOX.
-a.o.r.[/ramka]
[i]Anna Ogonowska-Rejer, redaktor „Rz”[/i]
[ramka][b]Koszty materiałów[/b]
Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.
W domu znajdują się: na parterze – kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze – trzy sypialnie (każda z wyjściem na balkon) oraz łazienka i garderoba.
Projekt uzyskaliśmy z pracowni Agrobisp.
Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od grupy Polskie Składy Budowlane, sieci 280 punktów handlowych.
Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania tego domu w poszczególnych miesiącach.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA