fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Najważniejsze święto

Rzeczpospolita
Jerzy Haszczyński
Rocznica odzyskania niepodległości w 1918 roku to najbardziej cenione święto państwowe
[b]* Specjalny dodatek "Rz" - [link=http://www.rp.pl/temat/216862_Niepodleglosc_1918.html]Niepodległość 1918[/link][/b]
[b]* [link=http://www.rp.pl/temat/216262_Debata_o_patriotyzmie.html]Debata o patriotyzmie[/link][/b]
Tak uważa 61 proc. Polaków ankietowanych przez GfK Polonia. Gdyby jednak rocznica wyboru Polaka na papieża była obchodzona jako święto narodowe, odzyskanie niepodległości ustąpiłoby jej miejsca. Wybór Jana Pawła II za najważniejsze wydarzenie w historii Polski uznała bowiem blisko połowa respondentów (47 proc.). Na 11 listopada wskazało 35 proc. ankietowanych.
Jedynie wśród najmłodszych respondentów sytuacja jest odwrotna. Dla nich listopad 1918 r. jest ważniejszy niż październik 1978 roku. Papież uznawany jest też przez Polaków za osobę mającą największy wpływ na podtrzymanie tradycji niepodległościowych.
We wtorek w 90. rocznicę odzyskania niepodległości uroczystości rozpoczną się od odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wezmą w niej udział prezydent, premier oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel. Po południu w Pałacu Prezydenckim odbędzie się wręczenie odznaczeń. Wieczorem w Teatrze Wielkim rozpocznie się uroczysta gala.
Rocznica jest okazją do debaty o polskim patriotyzmie. Jak dziś go rozumiemy? – Prawdziwy Polak to człowiek pracowity – mówi w debacie „Rz” z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości reżyser Tomasz Bagiński.
[ramka]Powiedzieli
[b]Ryszard Bugaj - ekonomista[/b]
Nasz sukces zależy od tego, czy jest dostatecznie wielu ludzi dostrzegających wspólnotę interesów narodowych. Tkanką patriotyzmu jest solidarność z narodową zbiorowością, oznaczająca zgodę na samoograniczenie interesów indywidualnych.
[b]Antoni Dudek - historyk[/b]
Patriotyzm rozumiany jako gotowość służenia ojczyźnie jest wartością ponadczasową. Dziś jest świadomym poczuciem polskości, na które składa się wiedza o naszej przeszłości, tradycji i kulturze, oraz przekonaniem, że jeśli nawet nie wszystko się nam w nich podoba, to jesteśmy dumni z faktu bycia Polakami. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA