fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

W 90. rocznicę odzyskania niepodległości - gen. Roman Polko

gen. Roman Polko
Fotorzepa, Marcin Łobaczewski MŁ Marcin Łobaczewski
gen. Roman Polko - były wiceszef BBN
[b]Rz: Czy Polska potrzebuje dziś patriotów?[/b]
[b]Gen. Roman Polko:[/b] Wyrzuciłbym z tego pytania zbędne według mnie słowo „dziś”. Ludzie kochający ojczyznę, bo tak ja rozumiem słowo „patriota”, potrzebni są zawsze, bez względu na to, jak bardzo mamy skłonność uważać, że czasy,w których żyjemy, są wyjątkowe.
[b]Jak powinien w dzisiejszych czasach objawiać się polski patriotyzm?[/b]
Nie może zatracić tego, co przez lata było jego cechami najważniejszymi: odwagi i gotowości do działania wszędzie tam, gdzie można bądź trzeba bronić narodowych interesów.
[b]Czy Unia Europejska sprzyja pielęgnowaniu patriotyzmu przez obywateli krajów do niej należących? [/b]
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i nasze uczestnictwo w dyskusjach prowadzonych na jej forach pokazały Polakom, że dobro narodu jest czymś, o co można i trzeba walczyć nie tylko zbrojnie na frontach wojny, ale również w biurokratycznych strukturach międzynarodowych organizacji. To dla nas, Polaków, nowość w myśleniu o ojczyźnie.
[b]Czy czuje się pan dumny z bycia Polakiem?[/b]
Gdybym nie czuł się dumny, nie nosiłbym od ponad 20 lat munduru z biało-czerwoną naszywką na ramieniu. Zwłaszcza tam, gdzie – jak w Kosowie – kojarzyła się ona z wolnością, bezpieczeństwem i pomocą udzielaną przez ludzi pochodzących z kraju o nazwie Polska.
[b]Czy jest pan gotów oddać życie w obronie niepodległości Polski?[/b]
Gotowość oddania życia za ojczyznę ślubowałem, składając przysięgę żołnierską. Cały czas jestem i czuję się nią związany.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA