fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Kto skorzysta na kryzysie

Jolanta Nowakowska-Zimoch - partner odpowiedzialny za Departament Nieruchomości w kancelarii Lovells
Rzeczpospolita
Najlepsze interesy będą dziś robić ci inwestorzy, którzy bez pomocy banków mogą kupować na rynku projekty za dobre ceny lub też mają na tyle silną pozycję, że banki będą nadal kredytowały ich działalność. W ten sposób niektóre firmy w dobie kryzysu mogą sobie stworzyć duże portfolio
Rozmowa z [b]Jolantą Nowakowską - Zimoch[/b], partnerem odpowiedzialnym za Departament Nieruchomości w kancelarii Lovells.
[b]Rz: Co się zmieniło na tegorocznych Targach Nieruchomości Inwestycyjnych Expo Real w Monachium w porównaniu z ubiegłym rokiem? Czy było widać kryzys hipoteczny i spadek nastrojów wśród inwestorów i banków?[/b]
[b]Jolanta Nowakowska-Zimoch:[/b] Jadąc do Monachium, byliśmy przygotowani na to, że może być mniejszy ruch, a tymczasem na targach pojawiło się co najmniej tyle samo osób co rok temu, a może nawet więcej. Poza tym postawiono dodatkowy pawilon, co świadczy o zainteresowaniu imprezą.
[b]Czy w czasie oficjalnych spotkań była mowa o aktualnych problemach na rynku nieruchomości?[/b]
Oczywiście, temat kryzysu na rynku w Ameryce i jego wpływ na rynek europejski dominował. Dużo mówiło się o sytuacji banku Hypo Real Estate. Uspokojenie przyniosła wiadomość, że został on przez państwo uratowany.
[b]A jak inwestorzy postrzegają sytuację Polski?[/b]
Sądzą, że jednak jesteśmy trochę na zewnątrz kryzysu. Wiadomo, iż w tej chwili banki będą mniej chętnie kredytować inwestycje mieszkaniowe, ale sami bankowcy twierdzą, że to sytuacja przejściowa, bo na polskim rynku jest zapotrzebowanie na mieszkania.
[b]Za co będą budować deweloperzy czy kupować inni inwestorzy, skoro na rynku bankowym trudniej i drożej można pożyczyć pieniądze?[/b]
Dziś najlepsze interesy będą robić ci, którzy dysponują środkami finansowymi i bez pomocy banków mogą kupować na rynku projekty, które z kolei mogą osiągnąć dobre ceny. W ten sposób niektóre firmy w dobie kryzysu mogą sobie stworzyć niezłe portfolio. W dobrej sytuacji są także ci kredytobiorcy, którzy długoterminową współpracą z bankiem potwierdzili swoją stabilność i wypłacalność.
[b]W co dzisiaj chcą inwestować kapitał ci, którzy go posiadają?[/b]
Zdecydowanie w magazyny i biura, a nie w mieszkaniówkę. Na targach słyszeliśmy o paru projektach, które znaliśmy z Warszawy. Początkowo były projektami mieszkaniowymi, a teraz deweloperzy będą zmieniać ich przeznaczenie na biurowe.
[b]I poszukiwali partnerów na targach?[/b]
Przede wszystkim dyskutowali z bankami – w zależności od tego, jaki był stopień zaangażowania i wykorzystania kredytu – albo o restrukturyzacji tego kredytu w związku ze zmienionym celem inwestycji, albo o możliwości spłaty jego części i zaciągnięciu nowego na cele biurowe.
[i]rozmawiała Grażyna Błaszczak[/i]
[ramka]11. Międzynarodowe Targi Nieruchomości Inwestycyjnych Real Expo odbyły się w Monachium w ubiegłym tygodniu. Na imprezie spotykają się inwestorzy, bankowcy i doradcy z branży nieruchomości.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA