fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Nobel dla Francuza zakochanego w Meksyku

AFP
Laureatem Literackiej nagrody Nobla został francuski powieściopisarz Jean-Marie Gustave Le Clézio. Mało znany za granicą, we Francji jest popularnym autorem, w połowie lat 90. czytelnicy wskazali go jako największego żyjącego pisarza.
Jego debiutem powieściowym była wydana w 1963 r. książka „Protokół”, za którą otrzymał prestiżową nagrodę literacką Renaudot. Opowieść o zbuntowanych chłopcu z małego miasteczka sprawiła, że okrzyknięto go „nowym Camusem”. Sympatię czytelników zdobył nie tylko dzięki niezwykłemu stylowi pisarskiemu, ale też za sprawą barwnego życiorysu. W latach 70. dużo podróżował po Azji i Ameryce Łacińskiej, z tych doświadczeń powstały popularne książki „Pustynia” i „Nieznany na ziemi”. Za przełomowy moment w swoim życiu uważa spotkanie z meksykańskimi Indianami, którym poświęcił kolejne prace. W 1971 r. powiedział: - Jestem Indianinem.
Le Clézio urodził się w 1940 r. w Nicei, jego ojciec był lekarzem, a dziadek sędzią i poszukiwaczem złota. Zbeletryzowaną wersję przygód przodka noblista opisał w swej najpopularniejszej dotąd powieści „Poszukiwacz złota”. Pisał także o meksykańskich malarzach - Diego Rivierze i Fridzie Kahlo.
[i]16 października nakładem PIW-u ukaże się jego książka „Urania”.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA