fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Emerytury z Polski trafią za ocean

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
ZUS niebawem będzie mógł przyznać wcześniejsze emerytury 60-letnim Polakom pracującym w USA i Kanadzie, którzy łącznie mają przepracowane w tych krajach i Polsce 35 lat
Zawarte przez Polskę umowy o zabezpieczeniu społecznym z Kanadą i USA są już na etapie zatwierdzania przez parlamenty tych państw.
Przewidują one możliwość sumowania okresów ubezpieczenia w dwóch państwach oraz przyznawania emerytur lub rent częściowych, gdy w jednym z państw lub w obu zbyt krótkie okresy nie dają prawa do takiego świadczenia.
W Polsce procedura ratyfikacji tych umów także jest prawie ukończona. Czekają już tylko na podpis prezydenta. Dlatego ZUS już negocjuje porozumienia administracyjne ze stroną kanadyjską i amerykańską.
[srodtytul]Tamtejsze formularze[/srodtytul]
W czerwcu odbyły się polsko-kanadyjskie rozmowy między ZUS i KRUS a kanadyjskim International Policy and Agreements Seniors and Pension Policy Secretariat Human Resources and Social Development Canada. Z tych ustaleń wynika, że [b]osoby zamieszkałe w Polsce ubiegające się o kanadyjskie świadczenia emerytalno-rentowe na podstawie tej umowy posługiwać się będą tamtejszymi formularzami[/b]. Podobnie Polacy występujący o świadczenia w Kanadzie będą mieli dostęp do druków polskiego ZUS.
[srodtytul]Wielu skorzysta[/srodtytul]
Podobne rozmowy odbędą się niebawem ze stroną amerykańską. Uzgodnione w nich zostaną procedury i formularze. Oznacza to, że osoby, które wyjechały przed laty do USA lub Kanady, nie będą musiały wracać do Polski, by otrzymać świadczenie z ZUS.
Z szacunków przeprowadzonych przez ZUS w 2005 r. wynika, że [b]z nowych przepisów może skorzystać ponad 35 tys. Polaków pracujących w USA i ponad 30 tys. z Kanady[/b]. Po nowelizacji ustawy emerytalnej z maja tego roku, gdy mężczyźni w wieku 60 lat z 35-letnim stażem pracy zyskali prawo do starania się o wcześniejsze emerytury z ZUS, chętnych będzie zapewne znacznie więcej.
Na przykład mężczyzna, który w 1990 r., po przepracowaniu 20 lat w Polsce, wyjechał do USA i tam przepracował kolejne 15 lat, a do końca tego roku skończy 60 lat, nie ma teraz prawa do wcześniejszej emerytury. Po wejściu w życie umowy z USA będzie już mógł się o nią starać. Łącznie ma bowiem wymagane przez polskie przepisy 35 lat stażu emerytalnego.
Social Security Administration (SSA) z USA sprawdzi jednak dla ZUS, czy ten mężczyzna spełnia inny warunek stawiany przez polskie przepisy: pracy na etacie przez sześć miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę.
Umowa z USA przewiduje ponadto, że SSA będzie sprawdzała dla polskiego ZUS, czy dana osoba pracowała w warunkach szczególnych, które także dają prawo do wcześniejszej emerytury.
[srodtytul]Proporcjonalnie do pracy[/srodtytul]
To, że nowe przepisy międzynarodowe pozwolą na sumowanie okresów pracy w poszczególnych państwach, wcale jednak nie oznacza, że zainteresowani dostaną dwie pełne emerytury. W myśl zawartych umów emerytura z ZUS zostanie co prawda obliczona na podstawie łączonego okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym, jednak wypłacona w wysokości proporcjonalnej do okresu pracy w danym państwie.
[ramka][b]Komentuje Dorota Dzienisiuk adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim[/b]
Minimalny wiek przejścia na emeryturę w USA to 62 lata, zainteresowanym jednak przysługuje wówczas niepełne świadczenie. Pełną emeryturę dostaje się dopiero w wieku 66 lat, a do jej uzyskania wystarczy dziesięć lat pracy. Po ratyfikacji umów i wejściu ich w życie może więc się zdarzyć, że Polacy zatrudnieni w USA będą mogli wystąpić o polską emeryturę z ZUS, a nie będą jeszcze mieli prawa do amerykańskiej. Jest także sporo osób, które mogą otrzymywać pełne emerytury z Polski i USA, gdyż mają wypracowany cały wymagany staż emerytalny w Polsce (np. 25 lat) oraz pełny dziesięcioletni staż w USA. Będą one mogły uzyskać korzystniejszą wysokość świadczeń, uwzględniając podczas jej obliczania staż pracy w drugim państwie.[/ramka]
[link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2008/09/11/emerytury-z-polski-trafia-za-ocean/]Skomentuj ten artykuł[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA