fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Enea trafi w prywatne ręce w całości w przyszłym roku

Emisja nowych akcji Enei ma dojść do skutku już w październiku. Skarb Państwa zamierza pozbyć się walorów tej spółki w 2009 r.
„Oferta publiczna Enei spowoduje podwyższenie kapitału spółki o ok. 30 proc.” – poinformowało w piątek Ministerstwo Skarbu Państwa w komunikacie. Oferta zostanie skierowana do polskich i zagranicznych inwestorów. A pozyskane środki będą w całości przeznaczone na inwestycje.Październik to już kolejny termin, w którym zapowiadany jest debiut Enei. Przed miesiącem była mowa o wrześniu, a jeszcze wcześniej o przełomie lipca i sierpnia. Jak informowała „Rz”, jeszcze niedawno MSP wahało się, czy nie wprowadzić w pierwszej kolejności na giełdę dwa razy większej od Enei Polskiej Grupy Energetycznej. W piątek poinformowało jednak, że debiut tej spółki odbędzie się w pierwszym kwartale 2009 roku. Nastąpi on również poprzez nową emisję akcji, która ma stanowić 20 – 30 proc. kapitału spółki. PGE może ściągnąć z rynku ok. 6 mld zł, a więc ponaddwukrotnie więcej niż Enea.
W 2009 r. dojdzie również do drugiego etapu prywatyzacji Enei, w którym Skarb Państwa sprzeda wszystkie walory spółki. Pozwoli to uprawnionym pracownikom nabyć nieodpłatnie jej akcje.
W tym samym czasie resort skarbu planuje przeprowadzić prywatyzację Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie i Adamowie oraz Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin. Wynika to z konieczności szybkiego przeprowadzenia inwestycji w tych spółkach, związanych przede wszystkim z budową nowych mocy wytwórczych.
2,5 mld zł może wynieść wartość nowej emisji akcji Enei, której debiut na GPW planowany jest na październik
Na 2009 rok zaplanowano także pełną prywatyzację sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej. Skarb Państwa ma oddać w prywatne ręce kontrolne pakiety Tarnowa, Kędzierzyna, Polic i Puław. Na sprzedaż pójdzie również ok. 35-proc. pakiet walorów największej grupy chemicznej w Polsce – Ciech. Wcześniej najprawdopodobniej dojdzie do ruchów konsolidacyjnych w branży. Minister skarbu Aleksander Grad w wywiadzie dla Reutersa zapowiedział, że wpływy z prywatyzacji w 2009 roku mają wynieść 12 mld zł. To bardzo ambitny plan, zważywszy na to, że w tym roku sprzedaż spółek ma przynieść Skarbowi Państwa 2,3 miliarda złotych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA