fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

RPP pozostawiła stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że nie zmienia stóp procentowych, poinformował Narodowy Bank Polski. Główna stopa - referencyjna - pozostała na poziomie 6,00 proc.
Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami analityków.
Stopa redyskontowa wynosi 6,25 proc., lombardowa 7,50 proc., a depozytowa 4,50 proc.
RPP podwyższała stopy procentowe o 25 pkt. bazowych w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu, lutym, marcu i czerwcu br.
Decyzja zgodna z oczekiwaniami. RPP chce poczekać na nowe dane dotyczące gospodarki i jest zaniepokojona oznakami spowolnienia gospodarczego w kraju i za granicą. Komentarze poszczególnych członków Rady pokażą na ile Rada rozważa ewentualne zakończenie cyklu podwyżek stóp.
Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale w Wraszawie:
Na taką decyzję przygotowywały rynek wcześniejsze wypowiedzi członków Rady, którzy z niepewnością odnosili się do napływających danych makro. Brak danej o wzroście gospodarczym oraz niewiadoma związana ze ścieżką inflacji po sierpniu, wywołały niepewność, przez którą Rada zdecydowała się zostawić stopy na niezmienionym poziomie.
Jednocześnie podtrzymuję opinię, że cały czas prawdopodobna jest jeszcze jedna podwyżka stóp za sprawą rosnących oczekiwań inflacyjnych, które z całą pewnością będą jeszcze wyższe po publikacji danych o sierpniowej inflacji.
Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH SA:
Taka decyzja była spodziewana. W sytuacji, w której gospodarka spowalnia, a ceny paliw spadają, RPP ma czas na przyjrzenie się efektom wcześniej dokonanych podwyżek stóp.Myślę, że RPP nie zrezygnuje z restrykcyjnego tonu komentarza, ponieważ inflacja pozostaje dużo powyżej 2,5-procentowego celu inflacyjnego.
Dane napływające z gospodarki pokazują, że mamy do czynienia ze spowolnieniem.
Oczekuję, że Rada podniesie stopy nie we wrześniu, a w październiku, po publikacji projekcji inflacji. Wzrost płac ciągle pozostaje silnym argumentem propodwyżkowym.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA