fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Komunikator na cały świat i orbitę okołoziemską

Pierwsza na świecie publiczna łączność internetowa z Międzynarodową Stacją Kosmiczną za pomocą Gadu-Gadu
Internauci z Polski, Niemiec a także z Kanady i Austrii otrzymali możliwość porozumiewania się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną za pomocą komunikatora Gadu-Gadu.
W piątek pierwszy tego typu projekt w historii Internetu i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stał się faktem, astronauci odpowiedzieli na pytania internautów. Gadu-Gadu uruchomił specjalny numer: GG 130, pod który internauci mogli wysyłać pytania do członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Użytkownicy komunikatora zadali astronautom kilkanaście tysięcy pytań. Interesowało ich, jak wygląda życie na orbicie. W jaki sposób na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebiegają najprostsze czynności życiowe. Wśród pytań pojawiały się całkiem proste: na czym polega nudzenie się w kosmosie i jak tę nudę wypełnić? Czy gracie w karty? I całkiem poważne, na przykład, o temperaturę i ciśnienie oraz odległość pomiędzy stacją kosmiczną a Ziemią. – Cieszymy się z tak dużej aktywności internautów. Jest to akcja bez precedensu na skalę światową. Wybraliśmy kilkanaście najciekawszych i najbardziej oryginalnych pytań, jakie zadaliśmy astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – powiedział Jarosław Rybus z Gadu-Gadu. Astronauci odpowiedzieli na pytania 27 czerwca, dokładnie w 30. rocznicę lotu Mirosława Hermaszewskiego na orbitę okołoziemską.
Łączność ze stacją kosmiczną utrzymywana jest za pośrednictwem rosyjskich i amerykańskich stacji naziemnych. Przywilej porozumiewania się z astronautami mają tylko instytucje rządowe i wojsko. Inni chętni muszą czekać na połączenie miesiącami lub latami. Mimo to z okazji 30. rocznicy lotu pierwszego polskiego kosmonauty udało się zorganizować publiczne połączenie.
Rozmowa internautów z astronautami na ISS: www.mojageneracja.pl/130
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA