fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Plan dnia - 16 czerwca

PAP/EPA
Mało kto wie, że ikona malarstwa surrealistycznego – Salvador Dali – był także utalentowanym rzeźbiarzem. Jedne z jego najważniejszych, nigdy wcześniej u nas niepokazywanych, prac rzeźbiarskich pojawiły się w stolicy.
W Pracowni Galerii możemy oglądać prace nawiązujące do znanych z jego płócien „przedmiotów surrealistycznych”, takie jak: „Anioł kubistyczny”, „Anioł surrealistyczny”, „Nocny stolik”, „Portret Beethovena”, „Głowa Wenus”, „Wzniosła chwila” (Wielka popielniczka). Dzieła Dalego cieszą się niesłabnącą popularnością, o czym świadczą zawrotne kwoty, które osiągają na aukcjach.
Ekspozycji towarzyszą litografie z cyklu „Dziwne sny Pantagruela”. Wystawa czynna do 31 lipca.
—igse
Ul. Emilii Plater 14, tel. 022 696 74 51, wernisaż dziś o godz. 18.
Dzienniki motocyklowe - LUNA
Film Waltera Sallesa, opowiadający o młodości i dorastaniu rewolucjonisty Ernesto Che Guevary. Po studiach Ernesto wraz z przyjacielem Alberto Granado wyrusza w podróż w głąb Ameryki Południowej. Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 16.45.
Butelki zwrotne - FEMINA
Nauczyciel Josef nie może znaleźć dla siebie miejsca po przejściu na emeryturę. Z przerażeniem myśli o siedzeniu cały dzień z żoną przed telewizorem. Postanawia poszukać nowej pracy. W końcu udaje mu się ją znaleźć w punkcie skupu butelek. Al. Solidarności 115, tel. 022 654 45 45, godz. 17.15.
rezerwat - rejs
Marcin rozstaje się ze swoją majętną dziewczyną. Ta szybko wystawia mu walizki za drzwi i chłopak musi sobie szukać lokum. Znajduje je na warszawskiej Pradze. Stopniowo zaczyna odkrywać coraz to nowe legendy związane z tą niezwykłą dzielnicą. Ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, tel. 022 826 33 35, godz. 19. —ul
„Cosi fan Tutte” - Warszawska opera Kameralna
W ramach Festiwalu Mozartowskiego, odbywającego się w Warszawie w czerwcu i lipcu już od 18 lat, zobaczymy powtórkę „Cosi fan tutte” („Tak czynią wszystkie”) – dwuaktowej opery komicznej Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dzieło z librettem Lorenzo da Ponte, w inscenizacji i reżyserii Ryszarda Peryta, ze scenografią Andrzeja Sadowskiego, prezentowane jest przez solistów Warszawskiej Opery Kameralnej oraz przez Warszawską Sinfoniettę pod kierownictwem muzycznym Rubena Silvy. Śpiewają m.in. Marta Wyłomańska, Monika Lendzion, Justyna Stępień, Tomasz Krzysica, Robert Szpręgiel i Andrzej Klimczak. Al. Solidarności 76b, tel. 022 831 22 40, godz. 19, 40 110 zł.
Massage - Dobra Karma
Lubiany klub zaprasza na Bam & Jam, czyli tradycyjny jam – tym razem z zespołem Massage w roli głównej. Grupa gra w klimatach funky, ale można też usłyszeć charakterystyczny groove, elementy jazzu, bluesa i reggae. Massage czerpie inspirację z rożnych zakamarków muzyki. Jego członkowie chętni są do spontanicznego muzykowania z uczestnikami spotkania. Ul. Górczewska 67, tel. 022 836 02 53, godz. 21, wstęp wolny.
—ac
LEKTURA LEKTORA - LABORATORIUM DRAMATU
Czytanie sztuki Szymona Bogacza „Nieludzkie dzienniki” – obrazu życia w getcie w dusznej, klaustrofobicznej atmosferze, w warunkach urągających ludzkiej godności. Autor kontrastuje losy niemieckich żołnierzy i mieszkańców getta, by pokazać paradoksalne podobieństwo ich odczuć, pragnień i doświadczeń. Czytać będą m.in.: Marcin Hycnar, Adam Woronowicz, Sławomir Grzymkowski. Ul. Olesińska 21, tel. 0 663 741 905, godz. 19 (wstęp wolny).
ONI - COLLEGIUM NOBILIUM
Jedna z ostatnich okazji zobaczenia tegorocznego dyplomu absolwentów Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej. Spektakl przygotowany został pod kierunkiem Jarosława Gajewskiego. Upiornie śmieszna, choć jednocześnie bardzo przytłaczająca, witkacowska wizja świata, w którym tytułowi „oni” zamierzają wyplenić z ludzkiego życia wszelkie przejawy działalności artystycznej. Ul. Miodowa 22/24, tel. 022 831 02 16 wew. 137, godz. 19.
—ar
sędzia główny - CSW
Ciekawie zapowiada się poniedziałek w CSW, gdzie tylko do jutra możemy – w należącej do CSW galerii Laboratorium – oglądać trwający tydzień performance znanej z kontrowersyjnych wystąpień grupy Sędzia Główny. Dwie artystki, tworzące grupę, trwają w bezruchu a my możemy oglądać je przez szybę z pleksi. Ul. Jazdów 2, tel. 022 625 05 22, godz. 17-19
Cysterna - CSW
Również dziś w Zamku Ujazdowskim otwarta zostanie bardzo ważna wystawa Magdaleny Abakanowicz. Artystka, od wielu lat znajdująca się w ścisłej czołówce twórców współczesnej sztuki, zasłynęła jako twórczyni niezwykłych przedstawień rzeźbiarskich. Każda kolejna ekspozycja jej prac cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nowe prace pokazane w Cysternie znajdującej się przed Zamkiem. Ul. Jazdów 2, tel. 022 625 05 22, godz. 17-19.
—igse
Spacer z maluchem - Park Dreszera
Wyprawa do zmodernizowanego, zielonego zakątka Mokotowa rodzicom pozwoli odpocząć wśród zieleni, a maluchom sprawi dużo radości. Zwłaszcza że znajduje się tu również świetnie zorganizowany plac zabaw dla najmłodszych. Ogrodzony, wyłożony miękką wykładziną teren umożliwia bezpieczną zabawę na karuzeli, huśtawkach i kolorowej lokomotywie. W pobliskiej sympatycznej restauracji Zielnik można napić się herbaty i skorzystać z toalety.
Ul. Odyńca, od strony ul. Puławskiej. Delfiny i wieloryby 3D
Kino Orange - IMAX
Nurek, chcąc skutecznie penetrować morskie głębiny, musi założyć maskę do nurkowania. W przypadku widza niechcącego się moczyć sprawa jest znacznie prostsza. Aby zobaczyć pełnię urody olśniewających raf koralowych na Bahama i głębin egzotycznych wód Królestwa Tonga, trzeba jedynie założyć specjalne okulary i udać się na Sadybę. Film, przybliżający historię ocalałych plemion oceanów, pozwala przyjrzeć się tym niesamowitym morskim ssakom – poznać ich życie i zwyczaje, a przede wszystkim zrozumieć potrzebę ich ochrony. Ul. Powsińska 31, tel. 022 550 33 33, godz. 11.15, 15, 16.15, 17.30.
—tr
Porta 13
Nowo otwarta restauracja Porta 13 jako jeden z niewielu w Polsce lokali serwuje potrawy przygotowane z certyfikowanych produktów pochodzących z farm i upraw, w których nie wykorzystuje się nawozów sztucznych. – Prawdę mówiąc, nie ma kuchni BIO jako takiej. Potrawy mogą być przygotowane z certyfikowanych składników – mówi szef kuchni Jacek Szczepański. – W Polsce pojawia się coraz więcej rodzimych produktów ekologicznych. Mamy znakomitą różową sól organiczną, choć gotując, nie używam dużej ilości soli, aby wydobyć naturalne smaki potraw – dodaje. W restauracji zjemy m.in. roladę z koziego sera z ziołami na musie z bazylii i orzechów pinii bio (35 zł) czy halibuta na świeżym szpinaku BIO z puree z patatów (68 zł). Używa się tu przypraw z organicznych upraw, jajek od kur zielononóżek, są także np. organiczne półgęski wędzone. Ul. Chmielna 13, tel. 022 505 99 99.
korkociąg
Rozpoczyna się Tydzień Win Istvana Jasdi w winiarni i sklepie Korkociąg.Od dziś do niedzieli (22 czerwca) można kupować wina z winnicy w Csopak nad Balatonem 20 procent taniej. Polecane są zwłaszcza białe: Csopaki Olaszrizling 2006, Csopaki Chardonnay – Pinot Blanc 2006 czy Finale (Pinot blanc – Szurkebarat) 2006. Wszystkie w cenie 27 zł. Etykiety z wyższej półki to Chardonnay Nagykuti 2003 – 55 zł, Siralomvago Olaszrizling 2004 – 78 zł i Ranolder Cuvee (białe) 2004 – 94 zł. W czwartek (19 czerwca) o godzinie 19 Istvan Jasdi osobiście zaprezentuje swoje wina na otwartej degustacji. Ul. Emilii Plater 9/11, tel. 022 625 41 97
—mq
Żyjemy po sąsiedzku, a wiemy o sobie mało. Ten stereotyp mają ambicję przełamać organizatorzy Dnia Polsko-Czesko-Słowackiego na Uniwersytecie Warszawskim.
Bogaty program, przygotowany przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z Bratysławą i Pragą, zacznie się o godz. 9.30 od międzynarodowej konferencji „Dialog po sąsiedzku – kultura i języki słowiańskie we współczesnym świecie”. Podczas debaty w Pałacu Kazimierzowskim eksperci z dziedziny kultury i językoznawstwa z Polski, Słowacji i Czech przybliżą specyficzne cechy każdego z trzech języków oraz występujące między nimi podobieństwa i różnice.
Także w Pałacu Kazimierzowskim (o godz. 15.15) odbędą się projekcje filmów „Kopia mistrza” Agnieszki Holland (reżyserka jest Ambasadorem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008) i „Bruno Fernandez” słowackiego filmowca Jana S. Sabola, obie poprzedzone spotkaniami z twórcami tych obrazów.
Po wykładach i projekcjach będzie się można odprężyć na koncercie w parku Kazimierzowskim. Od godz. 18 do 22 grać będą: czeski zespół heavymetalowy Vidock, słowacka kapela Chiki Liki Tu-a i polska grupa alternatywna Renton (na zdjęciu).
—ac
Pałac Kazimierzowski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, godz. 9.30 – 18, ul. Park Kazimierzowski (wejście od ul. Browarnej), godz. 18 – 22,tel. 022 690 67 50, wstęp wolny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA