fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Podział kolejnych 2,6 mld zł

Nowości na liście projektów kluczowych. Ministerstwo znalazło pieniądze i dopisuje kolejne inwestycje
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawiło projekt uzupełnienia tzw. listy projektów kluczowych – inwestycji, które mają uzyskać dotacje bez konkursów. Unia zwróci część wydatków na transport miejski trzem miastom – gospodarzom mistrzostw Euro 2012. Po ok. 360 mln zł dostaną Wrocław, Gdańsk i Poznań.
Zgodnie z rządowymi planami organizacji mistrzostw środki na komunikację miało dostać sześć metropolii. Zarezerwowano na to ok. 2,2 mld zł w programie „Infrastruktura i środowisko”. Na liście resortu rozwoju zabrakło Warszawy, Krakowa i aglomeracji katowickiej. Tydzień temu resort infrastruktury informował Górnośląski Związek Metropolitalny, że jego projekt (modernizacja komunikacji tramwajowej i trolejbusowej za 700 mln zł) zakwalifikował się do dofinansowania. Trzeba go tylko nieco zmodyfikować.
– Nic złego się nie dzieje – zapewnia „Rz” Jarosław Pasek, zastępca dyrektora Departamentu Programowania i Strategii w Ministerstwie Infrastruktury. – Projekty rozpatruje specjalna komisja. Udało się zakończyć procedurę w stosunku do propozycji trzech aglomeracji. I zgłosiliśmy je na listę projektów kluczowych tworzoną przez resort rozwoju – wyjaśnia Pasek. – Pozostałe zgłosimy w najbliższym czasie.
Nowa lista projektów kluczowych dotyczy nie tylko transportu publicznego. Obietnice dotacji wartej 236 mln zł na remont trzech dworców kolejowych w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu dostały PKP. O dofinansowanie modernizacji dworców PKP walczyły od dawna. Kwotą 1,3 mld zł mają zostać wsparte remonty kilkunastu odcinków dróg krajowych.
Wartość nowych projektów zgłoszonych do dofinansowania to ok. 2,6 mld zł. Około 1,1 mld zł (na transport miejski) pochodzi z rezerwy poczynionej jeszcze w grudniu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA