fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Obligacje i złoty na minusie

Złoty w poniedziałek osłabił się nieznacznie wobec euro i dolara, spadła również wartość obligacji. Powodów było kilka: umocnienie dolara na świecie, wyższe od oczekiwań dane o wzroście wynagrodzeń, gorsza atmosfera na giełdzie oraz zapowiedź ogromnej aukcji zamiany obligacji.
Po południu na rynku międzybankowym za euro płacono 3,3840 zł, czyli o 0,5 grosza więcej niż w piątek. Dolar kosztował 2,1830, czyli był o ok. 1,5 gr droższy niż przed weekendem. Główną przyczyną nieznacznego osłabienia polskiej waluty było umocnienie dolara wobec euro na rynkach światowych. W takich sytuacjach zwykle kapitał odpływa z Europy za Atlantyk, wpływając na osłabienie walut Europy Środkowej. Przyczyną osłabienia mogła być też gorsza atmosfera na giełdzie. WIG20 stracił 1,2 proc.
Mocno przecenione zostały obligacje. Rentowność wzrosła o 10 pkt bazowych. Wpłynęły na to wyższe od prognoz dane o wzroście płac (więcej na str. B3), które zwiększyły oczekiwania na podwyżkę stóp już w maju. Ważna była też informacja, że na środowej aukcji zamiany resort finansów odkupi obligacje o wartości 20 mld zł. Podaż oferowanych papierów będzie zatem bardzo duża.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA