fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Dużo tanich mieszkań, ale mogą drożeć

Rzeczpospolita
Średnia cena metra kwadratowego używanego mieszkania wynosi 4 – 5 tys. zł. Nowe mieszkania są droższe – tu za mkw. trzeba zapłacić ponad 6 tys. zł
Analitycy nie mają wątpliwości – rynek mieszkaniowy w Katowicach jest bardzo perspektywicznym rynkiem w porównaniu z innymi dużymi miastami Polski. Bardzo dobre wskaźniki ekonomiczne oraz imponujące plany inwestycyjne w najbliższych latach sprawiają, że miasto staje się coraz częściej obiektem zainteresowań nowych podmiotów przymierzających się do realizacji tu swoich inwestycji mieszkaniowych.
Według szacunków działu badań i analiz firmy Emmerson w Katowicach powstaje obecnie prawie 1200 mieszkań w 15 inwestycjach. Większość projektów ulokowanych jest w północnej oraz południowej części miasta. Chodzi o takie północne dzielnice, jak Koszutka, Dąb, Wełnowiec-Józefowiec, oraz Brynów i Piotrowice na południu.
Na rynku wtórnym średnia cen mieszkań zamyka się w przedziale 4 – 5 tys. zł za mkw.
– Szacujemy, że poniżej 4,5 tys. zł za mkw. znajduje się prawie połowa sprzedawanych mieszkań, co jest rekordem na tle innych dużych miast w kraju. Średnia kwota, jaką obecnie zapłacimy za dwupokojowe mieszkanie, niezbyt daleko od centrum miasta, wynosi blisko 230 tys. zł. Najdroższe dzielnice Katowic to Koszutka, gdzie za mkw. używanego mieszkania trzeba zapłacić ok. 5100 zł oraz Śródmieście (4900 zł za mkw.).
Mieszkania w cenie 4,5 – 5 tys. zł stanowią 23 proc. katowickiej oferty, w cenie 4 – 4,5 tys. zł – 22 proc., a w przedziale 3,5 – 4 tys. zł – 18 proc. Najtańsze lokale w cenie poniżej 3,5 tys. zł stanowią 8 proc. oferowanych do sprzedaży. Tyle samo jest lokali w cenie 5,5 – 6 tys. zł. Najmniej (4 proc.) jest najdroższych mieszkań po więcej niż 6 tys. zł za mkw.
Według szybko. pl i Expandera średnia cena używanego mieszkania w Katowicach wyniosła w marcu 4320 zł za metr i jest o 5,1 proc. niższa niż w grudniu.
W stosunku do poprzedniego kwartału o 4 proc. wzrosła średnia cena mieszkań trzypokojowych. Natomiast kawalerki staniały o 8 proc., a 2 pokoje o 5,6 proc.
Najtaniej można kupić mieszkanie w dzielnicy Dąb. Cena poniżej 4 tys. za mkw. utrzymuje się w następujących lokalizacjach: Osiedle Witosa, Dąb, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Piotrkowice-Ochojec oraz Wełnowiec-Józefowiec.– Nastąpiła zauważalna zmiana proporcji cen w ogłoszeniach. Zmniejszyła się liczba ofert w cenie od 4 do 5 tys.
z 77 do 63 proc., a pojawiło się więcej mieszkań tańszych. Poniżej 4 tys. jest 23 proc. ofert – w porównaniu z 11 proc. w IV kwartale ubiegłego roku – mówi Michał Wilczyński z www.szybko.pl.
Mieszkania na rynku pierwotnym są droższe – w marcu kosztowały średnio 6206 zł za mkw. (w lutym 6397 zł), czyli staniały o 3 proc.– W grudniu 2007 r. średnia cena mkw. nowego mieszkania w Katowicach przekroczyła magiczną granicę 6 tys. zł, a dwa miesiące później jedynie 3 zł dzieliły tę średnią od poziomu 6400 zł.
– Jednak w marcu zauważyliśmy w Katowicach spadek średnio o 3 proc. Przeciętna cena jednego mkw. na rynku pierwotnym to 6206 zł, o 192 zł mniej niż przed miesiącem – mówi Maciej Dymkowski, doradca zarządu ds. nieruchomości mieszkaniowych w redNet Consulting.
Na tę stosunkowo wyraźną, szczególnie w porównaniu z pozostałymi miastami ,zmianę in minus wpływ miała przede wszystkim bardzo niska podaż nowych mieszkań na rynku. Od 2005 r. w stolicy województwa śląskiego do użytku oddaje się zaledwie kilkaset nowych mieszkań rocznie. Rekordową liczbę 619 lokali oddano do użytku w ubiegłym roku.
Jak podkreślają analitycy redNet Consulting, nie bez znaczenia są tu podwyżki stóp procentowych, a więc drożejące kredyty, a tym samym coraz mniejsza siła nabywcza pozostałych nabywców.
– Ceny mieszkań mogą jeszcze wzrosnąć o 5 – 7 proc. Jednak już teraz ich poziom skłania część nabywców do głębszego zastanowienia się nad zakupem i dokładnego oceniania swojej zdolności kredytowej – mówi Maciej Dymkowski.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA