fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Mózg przewiduje nasze decyzje

Rzeczpospolita
Zanim to sobie uświadomimy, nasz mózg już dawno wie, co zamierzamy zrobić
– Decyzje są nieświadomie podejmowane w mózgu dużo wcześniej, niż do tej pory sądziliśmy – stwierdził prof. John-Dylan Haynes z Bernstein Center for Computational Neuroscience w Berlinie. Z jego badań wynika, że obszary kory przedczołowej aż siedem sekund wcześniej przewidują, co zamierzamy zdecydować. Te rewelacje publikuje tygodnik „Nature Neuroscience”.
Prof. Haynes wraz z badaczami z Max Planck Institute w Lipsku zbadał aktywność mózgów 14 ochotników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Zadaniem ich było naciskanie wedle uznania przycisków prawą lub lewą ręką.
Komputer badał w tym czasie aktywność ich mózgów. Okazało się, że moment podjęcia decyzji poprzedzał o pół sekundy naciśnięcie przycisku, jednak aktywność mózgu gwałtownie rosła aż siedem sekund wcześniej.
Dlaczego? Naukowcy uważają, że była to właśnie ta chwila, w której rozpoczynał się w mózgu proces planowania. W 60 proc. przypadków naukowcom udawało się prawidłowo przewidzieć, który przycisk zostanie wciśnięty.
Prof. Haynes dodaje, że wciąż nie wiadomo, czy decyzja podjęta przez mózg może ulec zmianie. – Jeśli tak, będzie to oznaczać, że człowiek ma jednak wolną wolę – mówi badacz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA