fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

KRUS: dwa tygodnie na powrót

Fotorzepa/Jakub Dobrzyński
Wszystkie osoby, które Kasa wyłączyła z rolniczego ubezpieczenia z powodu wykonywania sporadycznych niskopłatnych zleceń, mogą wrócić do systemu, składając w tej sprawie wniosek do 30 czerwca br.

Aby w ogóle było to możliwe, miesięczne zarobki uzyskiwane ze zlecenia nie mogły w czasie wykonywania cywilnoprawnej umowy przekraczać połowy obowiązującego wówczas minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyjaśnia zasady, na jakich wyłączeni z ubezpieczenia rolnicy mogą ubiegać się o ponowne nim objęcie.

Rz: Kto ma szansę na powrót do rolniczego ubezpieczenia?

O objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników, zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r. przepisami, mogą się ubiegać rolnicy (ich domownicy), którzy przed 1 stycznia 2015 r. podlegali obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie (tj. ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz emerytalno-rentowemu) i zostali z niego wyłączeni, ponieważ z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, obowiązywało ich ubezpieczenie społeczne w ZUS. Waru...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA