fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ile za nowe mieszkanie

19. Dzielnica to wieloetapowa inwestycja, którą przy ulicy Kolejowej, niedaleko stacji metra Rondo Daszyńskiego, prowadzi Pro-Urba. Można kupić mieszkanie w standardzie deweloperskim albo wybrać jeden z oferowanych przez firmę pakietów
Materiały Inwestora
W Warszawie są chętni i na tanie mieszkania, i na apartamenty. Klient dyktuje, deweloper buduje.

Deweloperzy oferowali 18,9 tys. mieszkań w Warszawie w kwietniu tego roku. Najwięcej lokali, bo ponad 2,9 tys., czekało na klientów na Woli. Na Mokotowie do wyboru było 2,5 tys. mieszkań. Najmniejszą ofertą – 15 nowych lokali – mogła się pochwalić Wesoła. Średnia cena mkw. mieszkania na stołecznym rynku pierwotnym to niespełna 7,8 tys. zł (dane za pierwszy kwartał tego roku).

Najdrożej jest w Śródmieściu, gdzie za metr lokalu deweloperzy chcą średnio niemal 14 tys. zł. W Wesołej wystarczy niecałe 5,2 tys. zł. Tak wynika z analiz redNet Property Group.

Mieszkanie z makiety

Tomasz Kołodziejczyk, analityk redNet Property Group, nie ma wątpliwości. To intensywny rok na stołecznym rynku pierwotnym. – Każdy deweloper stara się wprowadzić do oferty jak najwięcej inwestycji. Najbardziej popularna jest Wola, najlepiej postrzegany – Mokotów. W ostatnim czasie zyskuje też Praga-Południe – zauważa Tomasz Kołodziejczyk.

Z analiz redNet Property Group wynika, że firmy budują osiedla głównie z segmentu popularnego. Najwięcej klientów szuka bowiem względnie tanich lokali.

– Najbardziej poszukiwane są mieszkania kwalifikujące się do programu dopłat „Mieszkanie dla młodych", które można znaleźć na obrzeżach miasta – mówi analityk redNetu.

Na wyjątkowość warszawskiego rynku nieruchomości zwraca z kolei uwagę Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl. – Stolica jest europejską metropolią w pełnym tego słowa znaczeniu. Dlatego też trudno mówić o jednym rodzaju powstających tu projektów deweloperskich. Buduje się dużo mieszkań z każdego segmentu – mówi Jarosław Jędrzyński. – Na każdy rodzaj mieszkań jest największy w skali kraju popyt. Są firmy specjalizujące się w budowie apartamentowców czy też osiedli z wyższej półki, są takie, które stawiają na segment ekonomiczny. Inne budują wszystkiego po trochu – zauważa. I podkreśla, że w stołecznej ofercie mamy ok. 18 tys. mieszkań o różnym standardzie i na każdym etapie budowy. – Im lepsza lokalizacja, tym wyższa półka inwestycji – wyjaśnia analityk RynkuPierwotnego.pl.

Eksperci są zgodni – dziś znów sprzedają się dziury w ziemi. – Klienci bardzo chętnie kupują mieszkania na wstępnym etapie realizacji inwestycji, bo daje to możliwość wyboru najlepiej zaprojektowanego lokalu – tłumaczy Tomasz Kołodziejczyk.

A Jarosław Jędrzyński dopowiada, że Warszawie klienci dziury w ziemi kupowali, kupują i będą kupować, zachęceni atrakcyjnymi promocjami przedsprzedażowymi. Deweloperzy zaś, aby uzyskać finansowanie bankowe, muszą sprzedawać lokale także na wczesnych etapach budowy.

– O chętnego na mieszkanie z makiety najłatwiej na osiedlach wieloetapowych, z których ukończony lub zaawansowany jest chociaż jeden etap – zwraca uwagę analityk. Chętni znajdują się także wtedy, gdy inwestycja ma powstać w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu lub gdy atrakcyjne są ceny.

Z analiz redNetProperty Group wynika, że ceny nowych mieszkań w Warszawie, ze względu na duży, utrzymujący się od 2013 r. popyt, zaczęły powoli rosnąć, o 2–3 proc. rocznie. – Trend ten powinien się utrzymać do końca roku – prognozuje Tomasz Kołodziejczyk.

Ożywienie widać także na podwarszawskim rynku nieruchomości. Analitycy redNetu mówią, że pod miastem deweloperzy budują bardzo chętnie. – Najbardziej rozwijają się Pruszków oraz Piaseczno. Na przedmieściach powstają głównie tańsze mieszkania, ale o zadowalającym standardzie. To głównie lokale dla singli i młodych rodzin – mówi Tomasz Kołodziejczyk.

Metr mieszkania pod Warszawą jest wyceniany średnio na 5 tys. zł. W pierwszym kwartale 2013 r. ceny były niemal identyczne.

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego gminy podwarszawskie, zwłaszcza bezpośrednio graniczące ze stolicą, to jedne z najbardziej pożądanych lokalizacji pod budownictwo mieszkaniowe. – Deweloperzy zawsze będą tam aktywni, tym bardziej że komunikacja tych miejscowości ze stolicą sukcesywnie się poprawia – tłumaczy analityk.

Można łączyć lokale

Warszawską ofertę mieszkań poszerza spółka Victoria Dom. W maju rusza budowa osiedla Przy Parku przy ul. Rembielińskiej na Targówku. Inwestycja składająca się z trzech budynków ze 127 mieszkaniami o powierzchni od 30 do 85 mkw. ma być gotowa do końca 2016 r. Ceny mkw. lokali o standardowej wysokości wahają się od 6,4 do 6,8 tys. zł. Mieszkania wysokie na 3 m, zaplanowane na ostatnich kondygnacjach, deweloper wycenił na 7–7,2 tys. zł za mkw. – Przewidzieliśmy lokale z dwoma i trzema balkonami oraz dużymi tarasami. Oferujemy też możliwość indywidualnej aranżacji wnętrz oraz łączenia lokali tak, by uzyskać poszukiwaną przez klienta powierzchnię – podkreśla Magdalena Rurarz ze spółki Victoria Dom. Na osiedlu znajdą się ogrody, plac zabaw, garaż podziemny, komórki lokatorskie.

W grudniu ub.r. Victoria Dom ruszyła z inwestycją Classic I przy ul. Przaśnej na Białołęce. Inwestycja jest podzielona na dwa etapy. W powstającym budynku znajdą się 142 mieszkania od 25 do 70 mkw., wycenione na niespełna 5,6–5,9 tys. zł za mkw. Do części mieszkań przynależą ogrody o metrażach nawet 200 mkw. Dziś – 25 maja – do oferty trafi drugi etap inwestycji.

W tym roku Victoria Dom planuje oddanie do użytku mieszkań i domów na osiedlu Viva Garden przy ul. Białołęckiej. Ceny – ok. 5,8 tys. zł za mkw. – kwalifikują lokale do dopłat do kredytów w ramach programu „MdM".

Po prawej stronie Wisły buduje też spółka Port Praski Inwestycje. Sprzedaż czterech projektów (Apartamenty Port Praski – etap przy ul. Krowiej 6, Apartamenty Port Praski etap drugi przy ul. Sierakowskiego/Okrzei oraz Apartamenty Latarnia i Port przy ul. Okrzei/Wybrzeże Szczecińskie) firma rozpoczęła w ubiegłym roku. Budynek przy Krowiej, gdzie oferowane są mieszkania od 38 do 142 mkw., jest gotowy. Apartamentowiec przy Sierakowskiego ma być oddany w czwartym kwartale tego roku, Latarnia i Port – rok później. Ceny mkw. lokali w standardzie deweloperskim zaczynają się od 9,7 tys. zł.

– Port Praski to nie osiedle, ale część znajdującego się po prawej stronie Wisły, w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta, centrum Warszawy, które jest świetnie skomunikowane z resztą stolicy – podkreśla Krzysztof Pykel, dyrektor zarządzający ds. inwestycji w spółce Port Praski.

Przypomina, że przy ul. Krowiej powstał apartamentowiec mieszkalno-usługowy. – Elewacja budynku, łącząca zabytkową cegłę z początku XX wieku ze współczesnymi elementami konstrukcji aluminiowej, doskonale wpisuje się w klimat starej Pragi – opowiada dyrektor. – Budynek przy ul. Sierakowskiego łączy nowoczesne rozwiązania architektoniczne z pierzejową zabudową, charakterystyczną dla kamienic warszawskiej Starej Pragi. Jest rozpięty na planie wieloboku, ma wewnętrzny dziedziniec – dodaje. Z mieszkań w apartamentowcu Latarnia można zaś będzie podziwiać Starówkę, Most Świętokrzyski, Stadion Narodowy.

– Możliwe jest łączenie pojedynczych mieszkań w wielkie apartamenty. Latarnia to wyjątkowo ekskluzywna propozycja na deweloperskiej mapie Warszawy – zapewnia Krzysztof Pykel. Według niego kwintesencją inwestycji Port jest z kolei „duch Starej Pragi, bliskość Wisły i panoramiczne widoki na Warszawę".

Kolorowy Gocław to osiedle budowane przez Yareal Polska u zbiegu ul. Międzyborskiej i Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W dwóch etapach deweloper zaplanował prawie 400 mieszkań o powierzchni od 28 do 92 mkw. Średnie ceny to 7,5 tys. zł za mkw. lokalu. W pobliżu Sadyby Best Mall Yareal buduje Rezydencję Konstancińską, gdzie mkw. lokalu można kupić za 7,6–11,3 tys. zł. Na Saskiej Kępie ten sam deweloper oferuje mieszkania w inwestycji Londyńska 5. Ceny mkw. lokali zaczynają się od 13,6 tys. zł.

– Rynek mieszkaniowy w Warszawie jest stabilny. Sprzedaż od kilku kwartałów pozostaje na dobrym poziomie, co idzie w parze z liczbą nowych mieszkań wprowadzonych do sprzedaży – komentuje Katarzyna Rauber, dyrektor sprzedaży Yareal Polska. – Dobra sprzedaż natchnęła deweloperów optymizmem, co wpłynęło na podwyższenie średniej ceny sprzedaży mieszkań wprowadzonych do sprzedaży. Jednocześnie zaobserwowaliśmy nieznaczny spadek cen transakcyjnych, co świadczy między innymi o tym, że w pierwszej kolejności sprzedają się tańsze lokale. To także dowód, że deweloperzy są skłonni do negocjacji – podkreśla. Dodaje, że dla kupujących ważna jest przede wszystkim lokalizacja oraz standard całego projektu – od samego mieszkania przez jakość wykończenia części wspólnych po sposób zagospodarowania terenu.

Na rozbudowie osiedla 19. Dzielnica przy ul. Kolejowej w sąsiedztwie pl. Zawiszy skupia się spółka Pro-Urba Invest. – Jeszcze w tym roku rozpoczniemy sprzedaż trzeciego etapu inwestycji – zapowiada Katarzyna Kajak, dyrektor ds. sprzedaży w tej firmie.

Docelowo w sześciu etapach deweloper chce wybudować dziesięć budynków, w których znajdzie się ok. 1,7 tys. mieszkań. Gotowe są dwie części osiedla, czyli cztery budynki z prawie 640 mieszkaniami i 50 lokalami usługowymi. W ofercie są mieszkania od 33 do 113 mkw. Także Pro-Urba daje możliwość łączenia lokali. Ceny mkw. w standardzie deweloperskim wahają się od 9 do 11,5 tys. zł.

– 19. Dzielnica to tętniąca życiem część miasta w samym centrum Warszawy, tuż obok nowej stacji metra Rondo Daszyńskiego oraz węzła komunikacyjnego przy pl. Zawiszy. Zapewnia to łatwy dostęp do wszystkich środków transportu – podkreśla Katarzyna Kajak. – Osiedle ma własną infrastrukturę – ulice, skwery z fontannami, zielone patia, kreatywną ścieżkę zabaw dla dzieci i zaplecze handlowo-usługowe.

Inwestycje w lewobrzeżnej Warszawie prowadzi też Dolcan. Pomiędzy ul. Techników a Cegielnianą we Włochach powstaje Miasteczko Rubikon. Inwestycja z 242 minimieszkaniami jest już prawie gotowa. Deweloper zapowiada, że klucze do lokali będzie wręczał jeszcze przed końcem roku. W ofercie są jeszcze mieszkania o powierzchni od 22 do nieco ponad 26 mkw., w cenie ok. 7,9 tys. zł za mkw.

Ogrody Ochota II Dolcan buduje przy al. Krakowskiej. Ceny mkw. mieszkań w tej inwestycji to ok. 7,9 tys. zł. Firma oferuje też pakiety wykończeniowe.

– Stale poszukujemy działek pod nowe osiedla. Kolejne inwestycje planujemy w dzielnicach takich jak Wawer, Ochota i Włochy. W tej ostatniej powstanie osiedle Moderna – zapowiadają przedstawiciele dewelopera. – Powstanie tam sześć dwupiętrowych budynków z 72 mieszkaniami.

Deweloperzy mówią o stabilizacji na rynku mieszkaniowym. – Na zakup mieszkań w coraz większym stopniu będą się decydować osoby posiadające już własny lokal – prognozuje Tomasz Bujnowski, analityk inwestycyjny w firmie Dolcan. – Do takich klientów adresujemy nasz program Condo System. Klient kupuje mieszkanie i przekazuje deweloperowi pod wynajem, jednocześnie mając stały, długoterminowy zysk – zapewnia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA